Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Искам, 6 август: Империя

На днешната дата си отива една Империя и това е нашата Дума на деня. През 1806 г., след победата при Аустерлиц и създаването на Рейнския съюз на германските държави под опеката на Наполеон, император Франц II абдикира и разпуска Свещената римска империя. Разбира се под името Франц I главата на хабсбургската династия си запазва новосъздадената – през 1804 г., титла император на Австрия, както и съпровождащите я апостолически крал на Унгария, крал на Бохемия, на Далмация, на Хърватия, на Славония, на Галисия, на Лодомерия и на Илирия, крал на Йерусалим, а също ерцхерцог на Австрия, велик херцог на Тоскана и на Краков, херцог на Лотарингия, на Залцбург, на Щирия, на Каринтия, на Карниола и на Буковина, велик принц на Трансилвания и… последният да затвори вратата. Дали жена му му е викала Франци?
Реалният повод за темата ни обаче е, че 70-80 % от изкуството, културата и науката на Запада от 962 година са се случили именно или в земите на Свещената римска империя, или в тези на духовния й понякога съюзник, понякога враг – Светата католическа църква.
За бумът на литературните издания в началото на 90-те и за единственото оцеляло от тях разговаряме с главния редактор на „Ах, Мария“ Румен Баросов – поет, издател и продуцент.
В „Бележки върху календара“ говорим за две ключови за развитието на съвременната цивилизация събития: ядрената бомбардировка над Хирошима през 1945 година и пускането на първия уебсайт, демонстриращ идеята на Тим Бърнърс-Лий за World Wide Web – „Мрежата“, информационната система от взаимно свързани хипертекстови документи, която превръща интернет в това, което е, и го прави масово достъпен.
Звучат Мерилин Менсън, „Дъ Кюър“, Брамс и „Голдфрап“.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Надежда Радулова с книга за литературния палимпсест

Книгата на Надежда Радулова "Палимпсести в литературния модернизъм. Хилда Дулитъл, Джийн Рис, Марина Цветаева" беше представена снощи в зала 1 на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Тя излиза с 20-годишно забавяне, но както сподели проф. Миглена Николчина, текстът не е загубил от силата си. Изданието беше представено от Васил..

публикувано на 26.04.24 в 09:00

"Бандата на Банши" търси рецепта за магия в късометражен филм

Магията е заложена вътре в нас, благодарение на приказките и историите, с които изучаваме света като деца. Всеки път, когато се впуснем в подобно приключение, ние развиваме въображението си. Така разширяваме себе си и се чувстваме изпълнени и вдъхновени. На този принцип Ангел Георгиев създава късометражната комедия, съчетана с вълшебства, "Бандата..

публикувано на 26.04.24 в 08:35

Поезията на Каръл Ан Дъфи в първо издание на български език

На 26 април от 18.30 часа в новото пространство за събития "Светофар" в София ще се състои премиерата на поетичната книга "Кой те обича" от Каръл Ан Дъфи. За поезията на британската поетеса, поет лауреат на Обединеното кралство (2009-2019 г.), ще говорят издателят и преводач на книгата Калоян Игнатовски , Надежда Радулова и Мария П. Василева...

публикувано на 26.04.24 в 07:50

За скандалната пиеса на Иван Теофилов – 60 години по-късно

Скандалната навремето пиеса на Иван Теофилов "Поетът и планината" (1963) излиза за първи път като текст 60 години по-късно, като в книгата освен пиесата е отразена и нейната история.  Публикувани са отзиви, рецензии и цялата съпътстваща разгромяваща театралнокритическа рецепция, както и спомени на създателите на спектакъла с режисьор Леон Даниел...

публикувано на 25.04.24 в 17:55

Серия от лекции за тялото в киното с водещ Николай Колев

Движенческата лаборатория "Ход" е пространство, ръководено от Цвета Дойчева. В нея се провеждат работилници, посветени на танца и движението. Сега там тече цикъл лекции на Николай Колев, които преминават по-скоро като разговори на тема "Тялото в киното".  "Еросът и порастването – филми с инициация" беше темата на първата лекция. Сега предстои втората..

публикувано на 25.04.24 в 17:29