Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първан Симеонов: Светът утре може да бъде различен и ако това се случи, никой няма да говори за президентски избори

Борисов все още не е решил дали да се кандидатира, но е наясно, че ако го направи след 5 години, вече може и да е късно!

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Часове преди официалния край на настоящия политически сезон, помолихме политолога Първан Симеонов за анализ на случилото се във вътрешнополитическия живот на страната. Според директора на „Галъп интернешънъл“, ключовата дума, описваща най-добре последните месеци в държавата е стабилност. А доказателствата в тази посока са многобройни – от продължаващите динамични подкрепи, през пакетните договаряния, та чак до сравнително непроменените нагласи на избирателите към основните участници в политическия процес.

Кондицията, в която отделните партии ще посрещнат лятната ваканция и фактическото начало на кандидатпрезидентската надпревара също е различна – политологът допълни, че управляващите от ГЕРБ в най-голяма степен могат да разчитат на стабилна подкрепа, БСП могат да се похвалят с леко оживяване, ДПС наваксват загубеното при учредяването на ДОСТ, патриотите също са стабилни, а Реформаторският блок започва да ерозира леко заради постоянните скандали вътре в него. На този фон, силно се откроява сериозното търсене на генерална алтернатива, в полето на която биха могли да бъдат поставени Слави Трифонов и Веселин Марешки.
Помолен да кометира вчерашното решение на Конституционния съд да отмени 3 от общо 6-те въпроса, включени в искането за референдум на екипа на „Шоуто на Слави“, Първан Симеонов отговори, че разбира мотивите на съда, но смята, че с тях шоуменът получава перфектна топка.
Политологът добави, че към настоящия момент в анализа на политическия процес се тиражират две големи неистини:

• че Слави Трифонов вече има някакви бомбастични електорални дялове на подкрепа;
• и че Слави Трифонов не съществува като фактор в политическия процес.

Според анализатора, и двете твърдения са напълно неверни. Ако сега шоуменът реши да влезе в президентската надпревара, той със сигурност би могъл да разбърка картите на останалите играчи. Но все още не е решил. За Първан Симеонов, това е и една от основните причини самият Бойко Борисов да се чуди дали да влезе в президентската битка или да избере друг кандидат. Останалите фактори, предизвикващи бавенето на Борисов, са свързани с усложнената международна обстановка, неяснотите около преговорите за обща лява кандидатура и притесненията на премиера за собствената му политическа биография – Борисов съзнава много добре, че ако се кандидатира за президент след 5 години, вече може да бъде късно...

Какво предстои да се случи във вътрешнополитическия живот на страната до есента? Как да разчитаме вчерашния анонс на премиера за поискана помощ за охрана на родните граници от Германия? Какви ще бъдат ходовете на останалите политически сили?  Отговорите - в интервюто с директора на „Галъп интернешънъл“ Първан Симеонов в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кюстендил - Панагия

В Кюстендил започна празникът Панагия

Традиционно в средата на август, когато църквата почита Успението на Богородица, Кюстендил отбелязва празника Панагия - Въздигане на хляба. По този повод общинският отдел "Култура и духовно развитие" в Кюстендил организира днес ритуално замесване на Богородичен хляб. Събитието е част от културния форум "Панагия", който ще се състои  утре. Обредните..

публикувано на 14.08.24 в 12:25

От Мариупол до Одеса: Героизъм и преподаване по време на война

В ефира на предаването "Нашият ден“ актрисата Горица Радева и историкът Александър Середа споделят своите лични преживявания и впечатления от живота в Украйна по време на войната, представяйки различни аспекти от живота и предизвикателствата, с които се сблъскват. Горица Радева разказва как събитията в Мариупол я шокират и вдъхновяват..

обновено на 14.08.24 в 11:13

Когато на младите хора не се говори за сексуалната им идентичност

Когато на младите хора не се говори за сексуалната им идентичност – разговор в "Нашият ден" с Троян Михайлов , куиър младеж и студент по социология, след промените в Закона за предучилищното и училищното образование срещу "джендър пропагандата". Да си куиър, по думите на Троян, е политическа позиция и отстояване на една антинормативност ...

публикувано на 14.08.24 в 09:51

Олимпийските игри в Париж – между величието и противоречието

Олимпийските игри, които са своеобразен празник на мира, разбирателството и човешкия дух, се превърнаха в арена на крайни емоции и остър сблъсък между истина и пропаганда. Въпреки всичко в Париж тази година възтържествуваха спортните и културни постижения на епохата. За спорта, олимпийските игри , скандалите, философията и културата ни на..

публикувано на 13.08.24 в 13:05
Имане Хелиф (вдясно) и плачещата й съперничка Анджела Карини

Пол, спорт и етика, или как да направим така, че да не изключваме никого?

В "Часът на етиката", рубрика на предаването "Време за наука" беше обсъден скандалът, който избухна на Олимпийските игри, когато алжирската боксьорка Имане Хелиф и тайванската боксьорка Лин Ю Тин бяха допуснати до участие в турнира за жени, въпреки че преди това бяха отстранени от Световната боксова асоциация след хормонален тест. Темата е..

обновено на 13.08.24 в 12:45