Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Втора седмица на "Панорама на съвременна българска драматургия"

БНР Новини

През месец август всеки делничен ден от 10 часа Радиотеатърът е приготвил за излъчване Панорама на съвременната българска драматургия. През втората седмица ще имате възможност да чуете различни пиеси – някои познати, а други вероятно отдавна забравени от публиката. Не поради художествените си качества обаче, те са безспорни, а вероятно поради все по-забързаното време. Та тъкмо сблъсъкът между бързото и бавното време е концептуалната рамка на тазседмичните програма от Панорама на съвременната българска драматургия.

На 8 август ще чуете пиесата на Вичо Балабанов „Соната в до-диез минор” (1989). В нея точно от забързаното време се спасяват две стари състудентки, от които едната изглежда сякаш много успяла. Но се оказва всъщност, че съвсем не е така – пренебрегвана от сина си, както преди това от съпруга си, тя неусетно изплаква мъката си на своята приятелка. А тя, от своя страна, макар и поразена от различни болести, има най-важното – обичта на своите близки.

На 9 август ще излъчим „Франческа” (2011) на Константин Илиев – един от големите съвременни български драматурзи. Тук времената също се сблъскват безмилостно – бавното време на хуманността и бързото време на алчността. А старата Франческа е онази, която предупреждава за непоправимите щети, но не я чува, за жалост. Режисьор на постановката е Маргарита Младенова.

10 август – „По стръмното” (2006) от Цветан Марангозов. Тук конфликтът бързо-бавно изгражда канавата на самия текст. Един забързан депутат, чийто автомобил не пада по 100 км/ч и двама младежи, които съвсем съзнателно бутат по стръмното – бавно, усилно, със зор, своята очукана таратайка. На забързания просто не му дава сърце да ги гледа как се мъчат и... и пиесата тръгва бързо.

На 11 август е големият Станислав Стратиев, който обаче тук много ще ви изненада – не абсурдът е в центъра на неговия драматургичен текст „Хроника на едно изчезване” (1995), а един живот, избрал скоростта и поради това провалил се. И накрая, когато времето изтича все по-бързо, а на нас ни се ще да го спрем, да извикаме: „О, миг, поспри!”, разбираме, че всичко е било напразно.

За петък, 12 август, сме избрали пиесата на Панчо Панчев „Последният влак на щастието” (1986). Тя вдъхва оптимизъм, обещава, че може би сме пропуснали много неща, че може би животът е отлетял покрай нас с непомерна скорост, но винаги има шанс да успеем да намерим онази спирка, откъдето да хванем влака – влакът, чиято последна спирка е нашето мъничко човешко щастие...



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антиутопията "Восъчко" в ефира на "Христо Ботев"

Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..

публикувано на 01.11.24 в 16:15

Мир, обратното на война

Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..

публикувано на 12.09.24 в 11:56
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02