Ваканционната програма на Радиотеатъра за деца продължава и тази седмица.
В понеделник, 8 август, можете да се събудите с „Магьосникът от Оз”. Лиман Франк Баум е написал тази книга отдавна, много отдавна. За първи път е издадена в Чикаго през 1900 година. Разказва за Дороти, която живее с леля си и вуйчо си във ферма в Канзас. Един ден обаче връхлита торнадо и отнася къщичката, заедно с Дороти и кучето й Тото, нагоре-надолу, нагоре-надолу... както прави торнадото... та чак до вълшебната страна на Оз. Няма кой да каже на Дороти как да се прибере в Канзас, освен вълшебникът от Оз, който живее в Смарагдовия град. И ако в 8 часа в понеделник слушате, ще се срещнете още с Тенекиения човек, който си няма сърце, с Плашилото, което си няма мозък и със Страхливия лъв, който се надява да открие смелостта. Голямо пътешествие ви очаква с всички тези герои!
Във вторник, 9 август, ви предлагаме „Чудното пътешествие на Нилс с дивите патици” – драматизация по книгата за деца „Чудното пътуване на Нилс Холгерсон през Швеция”. Авторката на тази книга е Селма Лагерльоф и тя е първата жена, спечелила Нобелова награда за литература през 1909 година. Именно Нилс, който пътува през Швеция, прави авторката си световноизвестна. Какво ще научи Нилс от дивите патици, както и много други интересни неща ще разберете, ако се събудите в 8 часа във вторник, за да ни слушате.
Сряда, 10 август – „Моите роднини и други животни” от Джералд Даръл. Първата дума на Джералд Даръл не била мама, а зоопарк. Любовта му към животните го превръща в естествоизпитател и основател на Джърсийския тръст за защита на дивите животни и на Джърсийската зоологическа градина (излиза, че още когато е проговарял, е знаел, че това ще се случи!) – и двете, наречени на негово име.
Четвъртък, 11 август – „Маншон, Полуобувка и Мъхеста брада”. Маншон, полуобувка и мъхеста брада, измислени от естонския писател Ено Рауд, са сред най-обичаните приказни герои. Те са много дребни на ръст, приличат на джуджета от приказките. Мъхеста брата има мека брада от мъх, по която растат чудесни червени, макар и миналогодишни боровинки. Полуобувка носи обувки с отрязани носове, за да може да върти накъдето поиска пръстите на краката си. А Маншон е навлякъл огромен маншон, от който стърчат само върхът на главата му и крайчецът на петите му.
И понеже наистина са забележителни приказни герои, в петък, 12 август ви предлагаме продължението на техните приключения – „И отново Маншон, Полуобувка и Мъхеста брада”.
Приятно слушане!
Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..
Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..
Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..
„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..
Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg