Защо все пак параолимпийците се чувстват дискриминирани - защото всеки медалист от тях получи премия пет пъти по-малка, отколкото здравите ни спортисти - медалисти от Рио - сякаш увредените спортисти бяха тренирали пет пъти по-малко от другите си колеги.
Затова се разшумя във всички медии през последните два дни, а министърът на спорта Красен Кралев коментира, че няма как премиите на здрави и увредени спортисти да бъдат еднакви като финанси, защото „олимпийските и параолимпийски игри не са едно и също състезание по ранг”. И така здравият спортист за златен медал би получил 250 хиляди лева (ако имахме такъв), а Ружди Ружди, след своя успех взима 50 хиляди.
Юридически правата на всички са спазени - никой спортист от олимпийските и параолимпийски игри не остана непочетен финансово от държавата - това е…
Това е един пример как на хартия правата на всички граждани се спазват, но на практика - не и независимо от добре написаните закони, и от различните институции и комисии, като например Комисията за защита от дискриминация - все пак на хората с увреждания някак си им се напомня за това, че не са като другите, и то доста често, а понякога и доста грубо.
Защо се дава този драстичен пример в ефира на „Законът и Темида”? Защото днес се открива третият семинар, организиран от Българската съдийска асоциация, и с международно участие, който ще се занимава с точно с тези въпроси - има ли дискриминация спрямо хората с увреждания, какви са механизмите им за защита и каква е практиката по света?
Отговорите - предварително от един от организаторите на семинара - съдия Богдана Желявска.
В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..
В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg