Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за Дина Шнайдерман

БНР Новини
Дина Шнайдерман
Снимка: БГНЕС

За мен цигулката не е просто обикновено парче дърво. Тя е живот. Тя е нещо, което отнема всичко - казва Дина Шнайдерман и отдава на цигулката целия си живот. Първо в Москва с учител Давид Ойстрах, след това в България с прекрасен партньор на сцената и в живота Емил Камиларов, а в последните години отново заедно с него в Швеция. Освен концерти и записи те създават и няколко състава - в София Българския камерен оркестър, в Упсала камерен ансамбъл и международен музикален фестивал. След смъртта на Камиларов тя създава в София международен фестивал на негово име.
Сред многото награди могат да бъдат отбелязани „Жена на годината”, определена в Оксфорд през 2003, Genius laureate присъдена ѝ от Американския биографичен институт за заслугите ѝ като цигулар и диригент, носител е на орден „Стара планина” в България и на шведския златен орден „Илис Кворум” за „продължителната ѝ и важна работа на шведската музикална сцена“. Шнайдерман е „Доктор хонорис кауза” на Националната музикална академия „Панчо Владигеров” в София.
Името ѝ присъства и в книгата на рекордите „Гинес”, след като през 2001 г. изпълнява деветнайсет големи сонати за цигулка и пиано на Моцарт за седем чàса.
Изучаването на дадено произведение е изследователски процес. Нотите не са просто точки върху начертани линии. Те са език, посредством който композиторът говори с нас и ние сме длъжни да изучим този език, за да разберем какво иска да ни каже. Благодарение на нотите оцелява връзката ни с композиторите, разказва Дина Шнайдерман. Затова в репертоара ѝ освен най-големите цигулкови творби от различни композитори присъстват и такива от съвременни композитори като Дмитрий Кабалевски, Панчо Владигеров, Димитър Христов, Луиджи Кортезе, Ингер Вилкстрьом, Хокан Ларсон - творби писани или посветени на нея.
В предаването ще звучат записи осъществени през годините с оркестъра на радиото, а в звуковия файл може за дуете запис на концерта за цигулка и оркестър №5 от Волфганг Амадеус Моцарт записан през 1961 г. с оркестъра на радиото под диригентството на Васил Стефанов.




7 октомври, от 23 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цветан Цветанов и Людмил Фотев

Вавилонските кули на джаза и бирата

Вавилонската фонотека и Джаз+дуенде се редуват през седмица в самото ѝ начало половин час след полунощ. В изданието от 19 август бяха заедно в ефир, домакин – Цветан Цветанов, гост – Людмил Фотев. Приказката им гради с общите за джаза и бирата съставки – фийлинг, суинг и импро моменти, респективните им вавилонски кули. Става дума и за глобалните им..

публикувано на 19.08.24 в 18:28
Жорж Претр

Жорж Претр – Maestro con brio

В съботната  вечер ви предлагам операта "Фауст“ от Шарл Гуно – култов запис от края на 70-те години и неоспорим за мнозина връх в пребогатата дискографска колекция на Жорж Претр. На 14 август се навърши столетие от рождението на великия маестро. "Жорж Претр е не само диригент с огромен опит, който познава в детайли занаята, но преди всичко артист със..

публикувано на 17.08.24 в 08:00

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 31 август 2024

16 август Изпълнения на вокален ансамбъл "Талис сколарс" с диригент Питър Филипс. 3.00 часа – Орландо Гибънс (1583-1625), O clap your hands (Пляскайте с ръце). 3.06 часа – Томас Талис (ок.1505-1585), Suscipe quaeso Domine (Моля, приеми, Господи). 3.16 часа – Нико Ашер Мули (р.1981), Rough Notes (Груби бележки). 3.26 часа – Уйлям Бърд (1543-1623), Tribue..

публикувано на 14.08.24 в 16:30

Отбелязваме 79-ото издание на Международния фестивал "Пражка пролет"

Международният фестивал "Пражка пролет" тази година беше отбелязан с над 50 концерта в различни точки на Прага. По покана на Чешкия център в София проф. Илия Граматиков посети най-голямото музикално събитие в Чехия. В три издания на предаването "Контемпо" той успя да разкаже малка част от впечатленията си от изключително богатата програма на фестивала...

публикувано на 09.08.24 в 12:30

"Надпяване" – фолклорната класация на програма "Христо Ботев", август 2024

В класацията "Надпяване" всеки месец ще ви бъде представяна различна музика. Екипът на предаването се старае да бъде на вълните на новите фолклорни жанрове, но и да не забравя традиционното звучене на любимата ни народна музика. В ефира на програма "Христо Ботев" ще чуете да се съревновават не само прекрасни певци, но и виртуозни инструменталисти. Освен..

обновено на 08.08.24 в 09:05