Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Все пак има оптимизъм

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Всеки гражданин на Евросъюза, което значи половин милиард души, дава по 285 евро годишно за общи харчове. Според последната информация от Европейската сметна палата, пет милиарда и половина от тези пари са изхарчени неправилно. Тук не влизат месечните заплатите от поне 10 000 на 750 депутати, на които се дават и по 25 000 за помощници, заплатите на 100 генерални директори там, които започват от 22 000 евро, за бонусите и данъчни облекчения на близо 50 000 чиновници, които пък са недоволни от началните 5000. Те пък за тяхно спокойствие бързо растат. До три пъти. Става въпрос за неправилно похарчени не лични пари от този апарат…
Указаните, с всичките замисляния за един служебен отчет, са половината ни годишен бюджет.
Очаквано, в огласените документи някак си смекчено се твърди, че Еврокомисията, която управлява общите финанси се отклонява от доброто управление и трябва да укрепи допълнително структурата на това управление в цялата институция. Преведено на разбираем език това предполага още персонал. Там в центъра, при открито, реално и дирижирано нашествие на дестабилизиращ дори човешкото равновесие фактор. И вивиативни декларации за солидарност за пограничните райони. Почти като по времената отпреди близо седем века. Когато бяхме пожертвани, за да бъдем после освобождавани.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мрежи за фронта и вино за мира: Българските общности в Одеска област

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" продължаваме с разказите на хората от Украйна в третата година от войната. Доротея Николова от Радио Варна разказва за плетенето на маскировъчни мрежи и богатите села в Одеска област. В Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и..

обновено на 07.08.24 в 11:20

София и бъдещето на Боянското блато: Път към екологичен парк

Боянското блато продължава да пази много от своите уникални характеристики, въпреки че през годините е било подложено на множество предизвикателства. Александър Колев, председател на сдружение "Защита на Боянското блато", разказва за тези предизвикателства и ангажимента на институциите към територията. През 2022 година, територията на Боянското..

обновено на 07.08.24 в 10:10

Парадоксът на модерния фитнес, или къде грешим?

Живеем във време, в което почти всички носим на китките си часовници, които измерват крачките ни, сърдечния ритъм, мускулните съкращения и улавят и най-дребната физическа активност. Посещаваме гимнастически и фитнес салони, тренираме с треньори, съветваме се с признати и непризнати от науката експерти. В същото време се задъхваме от относително..

публикувано на 06.08.24 в 12:52

Уелнес индустрията под микроскоп: Какво наистина укрепва имунитета ни?

На днешния 6 август говорим за митовете около имуностимулантите в ефира на предаването "Време за наука". Има ли начини чрез различни хранителни добавки да засилим имунитета си, или е най-добре да не пречим на тялото си да ни пази от самите нас? Кои от носещите стълбове на могъщата уелнес индустрия лежат върху научни основи и кои върху митове и..

обновено на 06.08.24 в 12:22
Палми Ранчев

Парижката олимпиада през погледа на Палми Ранчев: Изкуство, политика и спорт

В ефира на "Нашият ден" Палми Ранчев, български поет, белетрист, сценарист, състезател и треньор по бокс, коментира олимпиадата в Париж. Той сподели, че може би от дете следи олимпиадите и смята, че тази в Париж е невероятна. Според него, всяка следваща олимпиада показва човека и хората в по-добра светлина . Откриването бе свързано с..

публикувано на 06.08.24 в 11:41