Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първан Симеонов: Част от тези, които днес повдигат въпроса за проблемите в Изборния кодекс са знаели за тях от по-рано и умишлено са изчакали наближаването на изборния ден

Снимка: БГНЕС

Днес парламентът трябва да гласува промените в Изборния кодекс, които бяха договорени от управляващото мнозинство през седмицата. Най-общо те включват:
- отпадане на ограничението за брой на избирателните секции в страните от ЕС;
- различно отчитане на гласовете от квадратчето „Не подкрепям никого“ при мажоритарни и при пропорционални избори;
- възможност за разкриване на допълнителна урна в натоварените секции.
Дали те ще бъдат приети в този им вид, зависи от волята на депутатите. На експертите обаче остава анализът – именно затова потърсихме и политолога Първан Симеонов, директор на „Галъп интернешънъл“.
Според него, ние постепенно свикваме с мисълта, че изборното законодателство у нас се променя конюнктурно, постоянно и ад хок, което води и до трайно свикване с друга мисъл – че около изборите в България винаги има проблем. Сегашната промяна в 12 без 1 може и да е прецедент, но със сигурност е ескалация на проблема – след Костинброд, „Арена Армеец“, 15/15, прозрачните бюлетини, неяснотота около начина на гласуване за референдума и т.н., и т.н.
В резултат на всичко това ние започваме да свикваме с хаоса, който се създава, а голяма част от политическите партии разглеждат изборните механизми като част от партийната си пропаганда. Те не просто мислят конюнктурно, а пазят и определени козове за последния момент. Г-н Симеонов добави, че е напълно убеден, че част от хората, които алармираха за проблема с Изборния кодекс сега, са знаели отдавна за него и са чакали наближаването на изборите за да го повдигнат – естествено с предизборна цел.
Какви дивиденти може да им донесе това решение? Ще се справи ли изборната администрация с промените, направени в последния момент? Защо е толкова важна различната трактовка на квадратчето „На подкрепям никого“? Как ще повлияят на резултатите референдумът и гласовете от чужбина? И какво ще се случи с управленската формула след 6 ноември? – чуйте в интервюто с анализатора.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Даян Шаер, Калина Станева и Стоян Щерионов

Даян Шаер и Стоян Щерионов – гости в "Моето семейство"

Когато се срещат на организирана екскурзия "само за непознати", ТЯ си мисли, че е попаднала на най-скучния човек на света. ТОЙ пък явно е загубил ума и дума от нейната красота и енергичност, но съдбата му дава втори шанс да общува с нея и то в не особено романтичното и ограничено пространство на един автобус. От тогава те са неразделни, съюзът им..

публикувано на 17.12.24 в 08:05

Рая Баева и Елена Веселинова – събрани да пътуват

Елена Веселинова е студент по медицина в СУ "Св. Климент Охридски", а Рая Баева – студент по фармация.   Специализация в Тунис – пустиня, оазиси, бедуини и камили. В Италия – "студентска" Болоня и "аристократична" Флоренция. История на фармацията – между Гален и Баба Яга. Спонтанно и интересно посещение в Будапеща – на бяло вино и газирана вода...

публикувано на 16.12.24 в 11:46

Българската иновация, която променя подхода към качеството на водите

Хюсеин Йеменджиев , преподавател от Бургаския университет, е един от хората, които дават пример в България за успешен трансфер на научни иновации в бизнеса. Неговата компания, EnovaH2O, създава иновационни решения за мониторинг на качеството на водите и през 2018 година печели наградата за най-добър стартъп в Европа в категорията "Вода". В..

обновено на 16.12.24 в 11:15

Инициативата "Реките на София" преосмисля връзката на града с реката

В Дома на киното на 17 декември с вход свободен от 19:20 ч. ще се състои премиерата на късометражния филм "Реките на София", представен от фондация "Колективът". За документалния филм и инициативата на "Колективът" за реките на София, която стартира преди пет години с едноименния фестивал разговаряме в "Нашият ден" с арх. Мартин Янков от..

публикувано на 16.12.24 в 11:01

Нарушената власт на традиционните медии

В рубриката " Въпреки мрежата "  гостува Иглика Иванова , член на УС на Коалицията за медийна грамотност с фокус върху европейската и национална политика в областта на медийната грамотност. Тя ни гостува в качеството си на редактор на българската версия на " Уикипедия " . Защо ще говорим за "Уикипедия"? Защото, най-вероятно, изобщо не сме..

публикувано на 16.12.24 в 09:05