Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Вместо сбогом“ на Йосиф Цанков

Йосиф Цанков
Снимка: Съюз на българските композитори

Наричат го създател на съвременната българска естрадна музика. И дългите изречения трудно описват енциклопедичните личности като него. Или най-вече те. Понякога тишината е най-точната атмосфера, в която могат да прозвучат посланията към изпълнителите или младите хора, както се случва и в запис с гласа на Йосиф Цанков, съхранен в „Златния фонд“ на БНР от 1971 година. Броени седмици преди композиторът да напусне този свят.
Съвпадение на заглавията и присъствието на ориенталски мотив в песента „Керванът“ по музика на Йосиф Цанков и джаз пиесата Caravan, записана в същия период от оркестъра на Елингтън, създават един мит, който не се разсейва и до днес. Градските легенди твърдят, че през Втората световна война американските и английските войници, които водят боеве в Сахара, всяка сутрин искат да се събуждат с песен от българския композитор по Радио „Лондон“ – днес Би Би Си. Няма официално потвърждение от английската медия за този факт, но митът остава.
Малцина знаят, че Йосиф Цанков е сред основателите на Българското национално радио – Радио София, през 1936 година. Музикалните и детските предавания в радиото също са по идея и на композитора, който открива за ефира и детските радиопиеси талантливия актьор Константин Коцев.
Йосиф Цанков умира в съня си малко преди да навърши 60 – през 1971 година. На пианото му откриват недовършена партитура на песента „Вместо сбогом“ по текст на Захари Петров.
Чуйте разказа на композитора Стефан Диомов как последното недовършено произведение на Йосиф Цанков попада в ръцете му и как се ражда песента „Вместо сбогом“ в изпълнение на „Тоника СВ“.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50