Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитровден - традиции и обичаи

БНР Новини
Снимка: БГНЕС
На 26 октомври Българската православна църква почита паметта на Свети Великомъченик Димитър Солунски.

Свети Димитър е роден през III век в Солун. По това време баща му бил градоначалник и след неговата смърт император Максимиан Херкул провъзгласява Димитър да заеме поста му. Като управник на Солун Димитър свободно изповядвал християнството. Това не се понравило на император Галерий и за това го хвърлил в тъмница. Преди да го осъдят, войници влезли в килията му и го проболи с копие по време на молитва. Оттогава Християнската църква го провъзгласява за мъченик и светец на вярата, а жителите на Солун го обявяват за покровител на града.
Народният култ към Свети Димитър го представя като брат близнак на Свети Георги. Широко разпространена е поговорката „Св. Георги лято носи, а Св. Димитър - зима”.
Според вярванията празникът на Св. Димитър бележи поврата в годишното време и настъпва зимата. Светецът се счита за покровител на зимата и студа. Той язди червен кон, а от дългата му бяла брада се изсипват първите снежинки. На 26 октомври се разпускат наетите ратаи и работници, ралата се прибират на сухо и хората се подготвят за идването на снега. За това на някои места празникът се нарича Разпус. От този ден започва и подготовка за така наречените „Миши празници”. Те продължават 3 дни и жените не трябва да хващат никаква домакинска работа, за да не разсърдят мишките, които могат да изядат всичко, изкарано през годината.
Като предвестник на зимата и студа Св. Димитър се свързва и със света на мъртвите. Затова, в дните около празника се прави една от най-големите Задушници, на която се раздават питки и жито за помен.
На Димитровден се правят много гадания. Първото е свързано с това кой пръв ще влезе в къщата. Обредът се нарича булезване или полазка. Прави се също и на Игнажден. Ако първите полазници са момчета, през годината ще се раждат много мъжки животни. Ако полазникът е добър и имотен човек, то годината ще бъде здрава, плодовита и благополучна. В старопланинските райони следят, ако вечерта на Димитровден месечината е пълна - пчелите ще се роят и кошерите ще са пълни с мед, а кошарите - с агънца.
От този ден започват сватбите и годежите. Момите извиват кръшни хора пред ергените и техните родители. На трапезата се слагат зеленчуци, варена царевица, тиква, пита с ябълки. Прави се курбан от овнешко месо или пилешка яхния - ако именникът е мъж се приготвя петел, ако е жена - с кокошка.
Димитровден е приет и като ден на строителя. Празнуват всички проектанти, архитекти, инженери и всички, които се занимават със строителство. Професионален празник е на ковачите, техниците, инженерите и металурзите.

На 26 октомври имен ден празнуват: Димитър, Димитрина, Димитрия, Деметра, Димо, Димка, Драгомир, Драган, Митко, Митра и производните им.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Соловият проект на Иван Иванов - Awaho започва с първи сингъл и видео

Иван Иванов - Awaho е композитор, музикант и певец, добре познат от българската клубна сцена с участието си в групите Awake и Casual Threesome. Помним го и като финалист в осмото издание на телевизионния формат "Гласът на България", гледали сме го преди години в главната роля в мюзикъла "Исус Христос - суперзвезда" в Националния музикален театър.

публикувано на 25.02.25 в 08:32

Минитурнето на "Остава" отбива в столичния клуб "Строежа"

Те са инди, но имат суперхитове. Музиката им е депресивно интелектуална, но и красиво мелодична, сякаш наднича иззад слънчева мъгла. Парчетата им са бавни и бързи. Те са брит поп, но и гаражен рок. Свирят в малки клубове и на големи стадиони. Годините и събитията са оплели с многобройни невидими нишки сърцата, умовете, надеждите, желанията и..

публикувано на 24.02.25 в 15:16
Мирела Френи и Николай Гяуров

Мирела Френи и Николай Гяуров в "Ернани" на Верди

Записът е от паметен спектакъл, с който на 7 декември 1982 година откриват сезона в Миланската скала – събитие със силен отзвук и сред специалисти, и сред меломани. Излъчваме го ( на 22 февруари от 20 часа ) заради участието на Мирела Френи, великолепна в ролята на Елвира. Както разбира се и заради удивителното преобразяване на Николай Гяуров като..

публикувано на 22.02.25 в 08:00
Сцена от VI действие на операта „Ернани” от Верди

"Ернани", опера в четири действия от Джузепе Верди

Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция.  Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор)   • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..

публикувано на 21.02.25 в 12:18

"Избрани хорови творби" – вторият сборник на проф. д-р Георги Петков

Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..

публикувано на 20.02.25 в 16:50