Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Борис Попиванов: Изборните резултати бележат фактическия край на прословутата харизма на премиера Борисов

С готвената промяна към мажоритарни избори противоестественият подбор на българската политика ще получи още по-голям стимул и насърчение

Снимка: БГНЕС
Какъв е прочитът на резултатите от президентските избори в България на специалистите? Потърсихме за коментар политолога Борис Попиванов. Според него, има три основни извода от приключилата президентска надпревара:


1. Неочаквано убедителният вот в подкрепа на ген. Радев, не е толкова партиен, колкото вот за промяна, изразяващ недоволството на огромното мнозинство български граждани от цялостното състояние на родната политика и на управлението на страната от доста време насам.

2. Резултатите от изборите в неделя бележат фактическия край на прословутата харизма на Бойко Борисов. И въпреки че той вероятно ще има своето политическо бъдеще и ще участва в политическия процес и занапред, вече е ясно, че няма да е способен „да прелива” от своя авторитет към други фигури и да посочва кои от тях къде да бъдат избрани.

3. Този вот показа, че българските избиратели не виждат в ходовете на сегашното правителство работещи решения по въпросите на сигурността и мигрантската криза, а по-скоро регистрират тяхната хаотичност, неувереност, неубедителност и в този смисъл неефективност.

Политологът добави, че не се изненадва от едновременното даване на червен картон на управляващите и от липсата на желание за предсрочни парламентарни избори у голямата част от избирателите у нас. Според него, обяснението на тези нагласи може да се търси в разбирането, че предсрочният вот има смисъл само когато на хоризонта се вижда ясна алтернатива, а в България, към момента, такава ситуация липсва. Партии като БСП все още не се провиждат като добър управленски вариант, а за повечето хора новият предизборен цикъл се асоциира по-скоро с умора и несигурност, отколкото с някакви шансове за откриване на нови перспективи.

Борис Попиванов добави, че в момента у нас тече битка за политическата инициатива или за това кой ще успее да наложи своята интерпретация на събитията на публиката. Затова и отговорите на въпроса кой е виновен за предстоящата политическа нестабилност на страната са максимално различни и зависят преди всичко от вокалността и ориентацията на съответния политически говорител.
Какви ще бъдат политическите последици за България от така описаната ситуация? Ще остане ли ГЕРБ единен политически субект и занапред? Кои други партии имат шансове да влязат в следващия парламент? И как новите играчи и готвената промяна на изборните правила ще преподредят системата? - чуйте в цялото интервю с политолога



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Импулсът в мен: Адаптацията в училище

Адаптацията в училище невинаги тръгва  по план. Случва се при смяна на училище, друг клас, прием в гимназия – да усетиш, че не се чувстваш добре, че не си на твоето място. За подобни трудности и как да действаме, за да се справим в такива ситуации говорим в това издание на подкаста "Импулсът в мен": Родители, говорете с детето си!..

публикувано на 19.12.24 в 14:01

Коледното село на България посреща хиляди гости за четвърта година поред

Коледното село на България кипи от живот за четвърта поредна година. За гостите и програмата в "Нашият ден" разказва Григор Даулов , кмет на Община Чавдар. Тази година коледната програма е започнала още в края на ноември и ще продължи с празнично събитие на 31 декември, последвано от ритуално наричане на пръстени в първия ден от новата година...

публикувано на 19.12.24 в 09:03

Петър Галев за здравеопазването: Успехи и критични точки през 2024 година

Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..

обновено на 18.12.24 в 12:37
Радина Велчева

За 2025 г. са предвидени допълнителни средства за асистирана репродукция

Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията.  Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...

публикувано на 18.12.24 в 11:45

Д-р Велислав Георгиев: За храненето по празниците

В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..

публикувано на 18.12.24 в 11:26