Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Диверсифициране на диверсификацията

Снимка: БГНЕС
Диверсификацията е любима дума на нашенският и дори европолитически елит. Така той показва, че мисли за енергийното и финансово благо на електората.
И с тази мисъл на чело, след 5-годишно закъснение бяха усвоени още 24 млн. евро за 25 км. газова тръба между България и Румъния. Тържества, обичайните откривачи, интервюта, заклинания, че вече няма да сме зависими само от един доставчик, че направеното е важен принос в европейското икономическо сътрудничество и ресурсна независимост.
После полугласно стана ясно, че още не е готов резервният, задължителен по технология, газопровод. Т.е. открит е връзван седем години скъп кюнец, от който два километра е под вода. Това най-забавило проекта, който иначе трябваше да заработи от 2012.
Днес излезе, че за да заработи северната ни газовата връзка, отвъд Дунава е необходимо да се построи и компресорна станция, защото налягането в румънската преносна система е по-ниско. Голямо откритие, направено след откриване. Съоръжението трябва да се изгради от северните ни партньори. Досега те отказват, защото не им трябва. Наши специалисти твърдят, че са постигнали някакъв пробив в преговорите, но там правителството е служебно, а след две седмици имат парламентарни избори. За сведение - румънците не дават достъп до газопреносната си система дори на дългогодишните си партньори като „Тотал”, например. По-точно на никого. Толкова със сведението.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и акад. Юлиан Ревалски

БНР и БАН подписаха меморандум за сътрудничество

Българското национално радио и Българската академия на науките подписаха меморандум за сътрудничество в осъществяването на съвместни инициативи и популяризирането на научната дейност у нас. На церемонията присъстваха генералният директор на БНР Милен Митев , председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски , директорът на програма "Христо Ботев"..

публикувано на 12.09.24 в 13:16
Босилеград

Дни на българското документално кино в Босилеград

До 14 септември в Босилеград ще се проведе второто издание на фестивала "Дни на българското документално кино". Инициативата е на сдружение  "ГЛАС" – Босилеград – в "Нашият ден" разказва Александър Димитров . Българите от малкия сръбски град ще се срещнат с вълнуващи киноразкази за музика, културни явления, спортни и житейски постижения и..

публикувано на 12.09.24 в 09:23

Смела журналистика – да изобличиш шпионите на Путин

В "Нашият ден" гостува българската разследваща журналистка Мария Георгиева , която живее в Швеция и има дълъг професионален опит в международната медийна среда. Преди 2022 година Геогиева живее и работи в продължение на 8 години в Москва като кореспондент на шведски и международни медии. Като част от екипа на шведската обществена телевизия..

публикувано на 11.09.24 в 12:36
Наталия Маева

Акцентите в 34-тия конгрес на Европейското респираторно общество

Запознаваме слушателите на Lege Artis с акцентите в 34-тия конгрес на Европейското респираторно общество . На телефонната линия на предаването директно от Виена се включва кореспондентът Наталия Маева – журналист, трансплантиран пациент, член на Европейската асоциация по пулмонална хипертония. Българското общество на пациентите с..

публикувано на 11.09.24 в 11:50

Пресконференция на тема "Неконтролирана хипертония – предизвикателства и решения"

Днес (11 септември) в София ще се проведе пресконференция на тема "Неконтролирана хипертония – предизвикателства и решения" . В Lege Artis се включва   проф. д-р Иво Петров , медицински директор и началник Клиника по кардиология и ангиология към Аджибадем Сити клиник УМБАЛ Сърдечно-съдов център, за да насочи вниманието към рисковете, свързани..

публикувано на 11.09.24 в 11:09