Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Звукови хроники „Покана за танц“: Пасо добле

БНР Новини
Две стъпки, изпълнени със заканителна енергия, маршов ритъм и темпо подобно на човешкия пулс – това е пасо добле, танцът, който най-добре изобразява испанската корида! Пасо добле се танцува от двойка, кавалерът пресъздава образа на матадора, а дамата има интересна роля – тя символизира основно плаща на матадора, но в зависимост от хореографията може да бъде и неговата сянка, самия бик или фламенко танцьор в някои от фигурите. Характерът на музиката съответства на процесията преди коридата. Произходът на танца пасо добле е френски - през 1920 г. и след това става популярен във висшето парижко общество, поради което много стъпки и фигури имат френски наименования. В Испания обаче се превръща в национален танц, носещ духа на страната и отразяващ аспекти от нейния живот. След Втората световна война е включен в латиноамеликанската програма на спортните бални танци, наред със самба, ча-ча-ча, румба и джайв. В тази състезателна версия трябва да се танцува с повдигнати изпъчени гърди, широки, смъкнати и отпуснати рамене, повдигната брадичка и фиксирана глава. Всичко това съответства на идеята за изобразяване на коридата. Хватът е по-висок от стандартния, по-широк и по-статичен, но се осъществява лек контакт между бедрата на танцуващите партньори. В сравнение с другите латиноамерикански състезателни танци движенията в ханша са по-малко. При някои фигури главата е наклонена напред и надолу. Различните движения могат да се интерпретират като битка между два бика. Стъпката напред се изпълнява с пета. За разлика от румба, самба и ча-ча-ча, където главната роля изпълнява партньорката, пасодоблето е типично мъжки танц, в който партньорът има водещата роля, а дамата го следва, подобно на стандартните танци – английски валс, танго, виенски валс, фокстрот и куикстеп.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Семейните констелации и наследените травми: Тежестта на миналото

В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си наследяваме не само външни белези като цвета на косата и очите, но и дълбоки емоционални травми и нерешени конфликти, чиито корени често се крият далеч преди нашето раждане. Съществуват различни..

обновено на 04.02.25 в 14:08

Как мутациите оформят не само биологичните видове, но и хода на живота?

От гените, които оформят живота, до думите, които изграждат езика ни – всичко около нас се променя. Мутациите са движещата сила зад тази промяна, но как точно се случва тя? Как влияят на индивида, вида и обществото? На 10 февруари ще се търсят отговори с молекулярния биолог д-р Петър Ефтимов, лингвиста Тихомир Рангелов и проф. д.н. Стоян Ставру..

обновено на 04.02.25 в 13:35

Анатомия на страха: Епизод 1 – Същност и форми на страха

Поредицата "Анатомия на Страха", част от предаването "Радиоенциклопедия", разглежда базовата емоция страх през призмата на психологията, фактите от научни изследвания, както и през битието на различни култури. В четири епизода разкриваме част от онова, което знаем за природата на страха, неговата еволюция и тънката граница между плодотворното и..

обновено на 03.02.25 в 10:25

За връзката между чишкащото момченце Пис и брюкселската дантела

Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно плетиво на лов за прочутата брюкселска дантела. Защото тя е като брюкселската вафла - символ! Само дето е далеч по-красива и по-малко калорична. Покривките от ефирното ръкоделие приличат на уголемени до..

публикувано на 02.02.25 в 12:15
Пенчо Маркишки

Две лунни и две слънчеви затъмнения ще се наблюдават тази година

През 2025 г. ще се случат общо четири затъмнения, съобщава в ефира на предаването "Следобед за любопитните" физикът Пенчо Маркишки от Института по астрономия с НАО при БАН.  Две от тях ще бъдат пълни лунни – на 14 март и на 7 септември, а останалите две ще са частични слънчеви – на 29 март и 21 септември. От България ще можем да..

публикувано на 02.02.25 в 10:35