Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукови хроники „Покана за танц“: Пасо добле

БНР Новини
Две стъпки, изпълнени със заканителна енергия, маршов ритъм и темпо подобно на човешкия пулс – това е пасо добле, танцът, който най-добре изобразява испанската корида! Пасо добле се танцува от двойка, кавалерът пресъздава образа на матадора, а дамата има интересна роля – тя символизира основно плаща на матадора, но в зависимост от хореографията може да бъде и неговата сянка, самия бик или фламенко танцьор в някои от фигурите. Характерът на музиката съответства на процесията преди коридата. Произходът на танца пасо добле е френски - през 1920 г. и след това става популярен във висшето парижко общество, поради което много стъпки и фигури имат френски наименования. В Испания обаче се превръща в национален танц, носещ духа на страната и отразяващ аспекти от нейния живот. След Втората световна война е включен в латиноамеликанската програма на спортните бални танци, наред със самба, ча-ча-ча, румба и джайв. В тази състезателна версия трябва да се танцува с повдигнати изпъчени гърди, широки, смъкнати и отпуснати рамене, повдигната брадичка и фиксирана глава. Всичко това съответства на идеята за изобразяване на коридата. Хватът е по-висок от стандартния, по-широк и по-статичен, но се осъществява лек контакт между бедрата на танцуващите партньори. В сравнение с другите латиноамерикански състезателни танци движенията в ханша са по-малко. При някои фигури главата е наклонена напред и надолу. Различните движения могат да се интерпретират като битка между два бика. Стъпката напред се изпълнява с пета. За разлика от румба, самба и ча-ча-ча, където главната роля изпълнява партньорката, пасодоблето е типично мъжки танц, в който партньорът има водещата роля, а дамата го следва, подобно на стандартните танци – английски валс, танго, виенски валс, фокстрот и куикстеп.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Във Варна ще се проведе четвъртото за страната ни издание на "Игра за световен мир"

Форматът е създаден още през 1978 г. от американския учител Джон Хънтър. Предназначен е за деца от 9 до 18 години и представлява реалистична политическа симулация, участниците в която се опитват да решат глобални проблеми в областта на икономиката, екологията, международните отношения, въоръжените конфликти и т.н. Целта е да се излезе от кризите с..

публикувано на 25.08.24 в 09:30
Регионален исторически музей - Плевен

Културно-историческото наследство формира идентичността на един народ

"Нашето разбиране е, че културно-историческото наследство е много повече отколкото наука, култура, изкуство, държавно управление и т.н., тъй като всички те могат да се надграждат, усъвършенстват и развиват, докато културно-историческото наследство е овеществена историческа памет, която има своето хронологическо време. За един народ и една..

публикувано на 25.08.24 в 08:15

В музея в Чепеларе има скелет на мечка, живяла в Родопите преди 12-13 000 години

"Музеят на родопския карст представя различни артефакти от Родопите. Експозицията насочва към пещерите и скалите, в които се образуват – варовиците, а след това преминава към биоспелеологията, множеството прилепи и един вид като бръмбара-светломразец, известен с това, че при излизане на светлина умира.  В началото е отдел "Геология", който..

публикувано на 22.08.24 в 14:10
Родната къща в Ново село

Думите, които водят към детството

В предаването "За думите" д-р Магдалена Абаджиева, главна асистентка в Института за български език, авторка на поезия и поетична проза, споделя своята любов и отговорност към живите спомени от един останал в миналото свят, към който се връща с помощта на думите от детството си. Какво означава "пищнк", "дулангач", "фараш", "тарпазан", "язлъ",..

публикувано на 22.08.24 в 12:10

Историята като ода

Националните чествания на Шипченската епопея отбелязват годишнини от най-значителните сражения през 1877 г., но и от построяването на паметника с усилията на целия народ. Паметникът е официално открит от Борис III през 1934 г, строен е цели 12 години. За битката на Шипка, както и за паметника, за символиката на върха, останала в народната памет..

публикувано на 21.08.24 в 17:58