Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Уникална изложба на географски карти на Антарктида

БНР Новини
6
Снимка: Български антарктически институт

На 5 декември от 11 часа в Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ ще бъде открита изложба на географски карти на Антарктида. Такава изложба се прави за първи път у нас. Тя е част от инициативите на Международната година на картата 2015-2016, на деня на картата – 30 ноември, както и на Международния ден на Антарктида - 1 декември.
Гергана Лаптева, завеждащ отдел „Култура“ на Българския антарктически институт и координатор на програмата ЕКОАНТАР и проекта „Тера аустралис инкогнита“ и участник в 7 антарктически експедиции разказва за предстоящата изложба, осъществена по проекта ТERRA AUSTRALIS INCOGNITA (Непознатата Южна земя) на програмата ЕКОАНТАР на Българския антарктически институт. Този проект събира и прави достъпни всички известни в света географски карти, изобразяващи Антарктида; карти, включващи топографски, геоложки, сателитни изображения, карти на ледената и подледена повърхност на континента, както и карти на различните изследователски бази. Специално внимание в изложбата заемат българските карти на проф. Любомир Иванов на о-в Ливингстън, Южношетландските острови, където се намира Българската антарктическа база, ще бъде показана и най-новата цифрова едромащабна топографска карта в района на базата ни, съставена по време на миналогодишната 24-та Българска антарктическа експедиция от екипи на Военно-географската служба на Министерство на отбраната и на Университета по архитектура, строителство и геодезия.
Картите са придружени с богати обяснителни текстове и данни за техните автори, период на изследване, принос и интересни факти. След представянето им пред обществеността картите и текстовете ще бъдат събрани в своеобразен атлас на Антарктида. Така всеки, който има желание ще може да проследи интересната история на континента и да помисли дали с нещо може да допринесе не само за неговото, а и за бъдещето на цялата планета.
Изложбата ще остане в централното фоайе на Ректората на Софийския университет в продължение на една седмица.




Снимки в галерията: Български антарктически институт



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. д-р Калин Стайков и Ани Костова

Доц. Калин Стайков: Нашето обучение е фундаментално и показва как се случват нещата

"Идеята на приключилата двудневна конференция на тема "100 години теоретична физика" имаше за цел да разкажем малко повече за развитието на науката през годините, чрез опита на колеги, свързали живота си с нея, както и сегаработещи колеги, които се занимават с това на един достъпен език.  Имаше засилен интерес към конференцията както от..

публикувано на 05.11.24 в 10:20
доц. д-р Христомир Йорданов и Ани Костова

Доц. Христомир Йорданов: Работим върху създаването на безвредни сензори за биомедицината

"Микровълновата физика не е свързана само с микровълновата печка, това е най-съвременният метод за комуникация. Всичките устройства, които ни позволяват, разхождайки се, да общуваме, използват микровълнови технологии за връзка с мрежите.  Приложенията са все повече и по-интересни, те се развиват непрекъснато, както и новите мрежи от шесто..

публикувано на 04.11.24 в 18:45
Д-р Нейко Нейков

От сън спомени няма...

Използвахме тази позната и поизтъркана фраза като отправна точка в разговора с д-р Нейко Нейков, невролог и специалист в сомнологията. Съвременният живот се превръща в кошмар за много хора и едно от неговите негативни последствия е нарушеният сън, липсата на достатъчно време за възстановяване на тялото и на душата. Бързаме за работа или да..

публикувано на 04.11.24 в 18:10

Стресът в училище и психичното здраве

Темата не се обсъжда често, но това не я прави по-маловажна от академичните резултати например. Впрочем те са доста зависими и от равнището на стрес и душевното състояние на участниците в образователния процес. В момента децата са изключително претоварени с учебен материал, ангажирани са със странични дейности, готвят се за „съдбовното“..

публикувано на 04.11.24 в 16:08

Албена и Павел Благеви: Изкачването на Митикас е по-трудно от базовия лагер на Еверест

Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх Митикас никак не е лесен за покоряване. Дори от планинари с опит като семейството. То от десетилетия живее в щата Юта, а след пенсионирането си запалено катери планини. И двамата са много..

публикувано на 04.11.24 в 13:40