Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Звукови хроники „Покана за танц“: Тарантела

Снимка: архив
Вихрено темпо, мелодия в триоли, преобладаващ тембър на мандолината – или това е неаполитанската тарантела. Всъщност всяка област в Южна Италия има своя собствена версия на този танц. В Сицилия например мелодията е подобна, но с акомпанимент на китара, дайре и кастанети, а в Калабрия се нарича villanedda. Вероятно тарантелата е най-популярната италианска фолклорна музика, част е от автентичните италиански сватби, озвучава много ресторанти и пицарии. Играе се от една или повече двойки, като често може и да се пее. Всички се въртят в кръг, темпото се забързва и се обръща посоката. Така няколко пъти и ако не внимаваш, рискуваш да станеш за смях.
Предполага се, че името си тарантелата получава от град Таранто и разпространения в околностите му отровен паяк тарантула. Според легендите, ако те ухапе тарантула може да ти помогне само неистово танцуване, тъй като бързите ритмични движения “прогонват” отровните вещества.
За пръв път за терапевтичните свойства на тарантелата се споменава през 17 век. Два века по-късно Юстус Хекер в трактата си “Епидемиите на Средните векове” пише за това побесняло човешко състояние: “Всички хора се хващат за ръце, танцуват, скачат, викат и се тресат с часове… Единствено музиката може да се бори с подобна странна епидемия… живи, пронизващи мелодии в тромпети и флейти въодушевяват танцьорите; а нежните и спокойни хармонии, които постепенно се развиват от бързо към бавно и от високо към ниско само доказват ефективността на лечението”.
По-късно от лечебно танцуване тарантелата се превръща в танц на любовта и страстта.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Семейните констелации и наследените травми: Тежестта на миналото

В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си наследяваме не само външни белези като цвета на косата и очите, но и дълбоки емоционални травми и нерешени конфликти, чиито корени често се крият далеч преди нашето раждане. Съществуват различни..

обновено на 04.02.25 в 14:08

Как мутациите оформят не само биологичните видове, но и хода на живота?

От гените, които оформят живота, до думите, които изграждат езика ни – всичко около нас се променя. Мутациите са движещата сила зад тази промяна, но как точно се случва тя? Как влияят на индивида, вида и обществото? На 10 февруари ще се търсят отговори с молекулярния биолог д-р Петър Ефтимов, лингвиста Тихомир Рангелов и проф. д.н. Стоян Ставру..

обновено на 04.02.25 в 13:35

Анатомия на страха: Епизод 1 – Същност и форми на страха

Поредицата "Анатомия на Страха", част от предаването "Радиоенциклопедия", разглежда базовата емоция страх през призмата на психологията, фактите от научни изследвания, както и през битието на различни култури. В четири епизода разкриваме част от онова, което знаем за природата на страха, неговата еволюция и тънката граница между плодотворното и..

обновено на 03.02.25 в 10:25

За връзката между чишкащото момченце Пис и брюкселската дантела

Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно плетиво на лов за прочутата брюкселска дантела. Защото тя е като брюкселската вафла - символ! Само дето е далеч по-красива и по-малко калорична. Покривките от ефирното ръкоделие приличат на уголемени до..

публикувано на 02.02.25 в 12:15
Пенчо Маркишки

Две лунни и две слънчеви затъмнения ще се наблюдават тази година

През 2025 г. ще се случат общо четири затъмнения, съобщава в ефира на предаването "Следобед за любопитните" физикът Пенчо Маркишки от Института по астрономия с НАО при БАН.  Две от тях ще бъдат пълни лунни – на 14 март и на 7 септември, а останалите две ще са частични слънчеви – на 29 март и 21 септември. От България ще можем да..

публикувано на 02.02.25 в 10:35