Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Класика

БНР Новини
Пиетро Метастазио, Франц Шуберт, Йохан Волфганг Гьоте (на горния ред), Лудвиг Ван Бетовен, Уилям Шекспир и Волфганг Амадеус Моцарт (на долния ред)

Въпреки многообразието в представите на много хора за съдържанието на тази популярна дума „класика“, именно на нея днес поставяме акцент. Така се вписваме в жанровата пъстрота на програма „Христо Ботев“ и БНР. Отдаваме почит на класичността, на създаденото от стари времена. Музикално-поетични творби, сътворени от наши европейски предци съчетаваме с току-що появили се български стихове, превърнати в песни.
През вековете големи композитори са писали музика по стихове на велики майстори на поетичното слово: Шекспир, Гьоте, Хайне, Томас Мур, Дюма-баща, Виктор Юго и още много други стойностни писатели, поети, които все още наричаме класици. Звучи донякъде с ирония, защото все повече думата „класика“ чуваме да се използва за Madonna от 80-те, Ace of Base от 90-те, за Бритни от началото на новото столетие. Разбира се, можем да се съгласим дори с това, още повече, когато се отнася до едно поколение със стеснен (за момента) естетически кръгозор и думите в днешната поп-рок музика за него са поезия, която след година-две вече ще е… класика. Но поезията, особено изпятата, е някъде другаде. „Някъде преди“, както казва българската песен. Защото (както бихме прочели и в любимата на всички „мрежа“), поетичната класичност изразява нещо, което освен че увеличава своята стойност във времето, притежава качества, практически – вечни.
Предаването съдържа изпълнения на Чечилия Бартоли, Лиляна Барева, песенни стихове от Пиетро Метастазио (своеобразен Боб Дилън на своето време!), Йохан Волфганг Гьоте, пиеси от Лудвиг Ван Бетовен, Франц Шуберт, Волфганг Амадеус Моцарт. Звучат и новите песни на един от най-известните български адвокати – Димитър Вълчев и песни от албума „Ботев булевард“ на Красимир Първанов, всички те, предоставени от авторите им специално за „Изпятата поезия“ по програма „Христо Ботев“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50