Това предаване ви среща с един човек, от чиято воля и целеустременост всички се възхищаваме. Името му е Боян Петров, когото приятелите наричат Съни. Трябва да чуете неговия разказ и ще се убедите, че той наистина е не само слънчев, но и човек, който никога не се предава. Затова много ми се искаше именно той да е първият гост в предаването ми за 2017 година и съм щастлив, че това наистина се случи.
Боян Петров е много известен, но все пак ще припомня за по-младите част от неговата впечатляваща биография: Той освен зоолог, който работи в Националния природонаучен музей в София, е и първият български алпинист, който на 20 май 2014 година изкачи третия по височина връх в света Канчендзьонга (8,586 м), както и първият диабетик, изкачил се на тази височина и то без кислород. На 23 юли същата година стъпи на върха на Броуд Пик (8,047 метра), а на 31 юли изкачи и втория по височина връх в света К-2, което го прави 35-ят човек, изкачил три осемхилядника за по-малко от 100 дни. Двойното му изкачване-на Броуд Пик и К-2 за 8 дни, пък е и световен рекорд. За тези впечатляващи успехи беше поздравен с видеообръщение от легендата в световния алпинизъм Райнхолд Меснер. На 30 септември 2015 година изкачи и връх Манаслу. Не бива да забравяме Гашербрум І, Нанга Парбат, както и Макалу, Анапурна и Гашербрум ІІ, до върха на който оставаха само няколко десетки метра.
На фона на политическите събития – вътрешни и външни, не между другото, но и не без особено внимание, минаха няколко също важни новини – за жени, жертви на домашно насилие. Едната вече не е между живите. "Никога не е за последен път!" – това е убеждението на психолозите, които помагат на жени, жертви на домашно насилие. То се е формирало след..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg