Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владислав Карамфилов-Въргала: Всички сме пощальони на Бога

БНР Новини
Мария Христова и Владислав Карамфилов-Въргала в студиото на "Нашият ден"
Снимка: Росица Михова

Той влиза и веднага се чува смях. Допреди секунди сериозни и вглъбени в нещо си хора, независимо от възраст, пол, професия, моментно и постоянно състояние на духа, до един извиват лицевите мускули в усмивка и в последващ смях. Това е реакцията при появата на днешния герой в „Третият в студиото“. Магията на таланта. На светлата страна на Душата. И хубаво име са му избрали родителите и съдбата - Владислав. А той подробно и компетентно обяснява значението на всичките си имена в радиоефира. Някак така започва този разговор. А продължението се оказва повече от изненадващо. Някой би казал, че води до Бога.
Известният още от началото на 90-те като Влади Въргала е феноменален за българската действителност талант. Завършва актьорско майсторство в класа на проф. Стефан Данаилов и учи кинорежисура при Христо Христов. Животът го сблъсква съдбовно с публиката, която го обича и реагира на появата му също толкова съдбовно, колкото Влади й предлага таланта и мъдростта си. Зад усмивката и смеха се крият силна философия, ерудираност, вяра в баланса между доброто и злото и силна връзка с човека до теб.
Защо изборът е най-трудното нещо в живота ни и как се преминава през ситото на изпитанията? Къде се крият представите на хората за смях и сълзи и колко му трябва на човек да драсне една „пиеска“ или да режисира едно „филмче“? Как продължаваш да имаш вяра в доброто лице на българина и кога тя се пропуква? Кой може да разказва филми и да ги играе едновременно, като преплита „Здрасти, компанията“ и „Всички сме пощальони на…“ – отговорът на тези и други въпроси - в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Рене Карабаш, Мари Врина, Захари Карабашлиев (от ляво надясно)

Българска литературна инвазия във Франция

Българските книги звучат на френски език и присъстват в литературния живот на Франция. Париж, Страсбург, Лион – това е пътят на литературния тур, който в момента осъществява преводачът Мари Врина заедно с писателите Захари Карабашлиев, Рене Карабаш и Ангел Игов по инициатива на Българския културен институт в Париж. В тура участва и преведеното на..

публикувано на 28.03.24 в 12:50

Поредицата "Земното минало" и екранизацията като превод

Научнофантастична трилогия, която пренася читателя от Културната революция в Китай до невъобразимо далечното бъдеще – това е поредицата "Земното минало" на Лиу Цъсин. Всеки, който вече е чел трилогията, се е сблъскал с въображаеми, но дълбоки научни теории и с големи въпроси за човечеството и хуманността. В "Нашият ден" гост е преводачът от..

публикувано на 28.03.24 в 11:25

Уважаеми зрители, Тодор Чапкънов!

Ако погледнем филмографията на Тодор Чапкънов, ще видим редом до името му да стоят над 20 филма и сериала, като сред тях е и един от най-големите нидерландски екшъни през последните години – " Черният лотос " . Могат да бъдат прибавени и още близо 50 продукции, в които участва като първи асистент или секънд юнит, тук са включени филми като "..

публикувано на 28.03.24 в 11:11

Скулпторът Деян Боев представя "Малко място" в Габрово

"Малко място" е концептуална изложба на д-р Деян Боев, скулптор и преподавател в Националната гимназия за приложни изкуства "Тревненска школа". "Малко място" се вглежда в личните, вътрешните духовни тенденции и изследвания на автора. Изложбата показва специфичен начин на моделиране, вдъхновен от природните форми. Кураторският текст я представя..

публикувано на 28.03.24 в 08:10

Елена Алекова представя "Късчета от Рая"

Елена Алекова е приятел на добрите думи. Учи ги от дете. Първо запаметява дочутите от ехото на Родопа планина, после добавя нови, от строгите учители в основната и средната образователна степен, от преподавателите в университета, от срещите със забележителни литературоведи, по време на обучението си в Литературния институт в Москва и така до днес...

публикувано на 27.03.24 в 17:45