Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Асен Агов: Ако свободата ти е в главата и сърцето ще отстояваш и свободата на всеки друг!

Асен АговКакто винаги в „Мрежата“ събираме събития и личности – хора, които оставят отпечатък в пространствата, които ни заобикалят – медийни, политически, държавни, лични, човешки. И, докато в различните медийни пространства обсъждаме кое от всичко случило през изтеклата седмица е редно и кое не дотам, политическите партии у нас излязоха с предизборните си листи с кандидат-депутати. И отново дискусията се завъртя шеметно около това – кой - кой е и защо е? Днес в „Мрежата“ стесняваме параметрите на това: „Кой – кой е?“ с един въпрос: „Защо журналисти стават политици – по света и у нас?“ И ще го зададем на Асен Агов и колегата ни Никола Миладинов, кореспондент на БНР в Брюксел.
За журналистиката, политиката, връзката между двете и прехода от едната професия към другата говорим с Асен Агов в „Мрежата“. „Журналистиката е призвание, аз и до ден днешен съм журналист. А политиката е служба – да служиш на избирателите и каузата си. Никой не е завършил за политик, няма такъв човек. За да си политик се изискват особени качества, но за да си добър политик се изисква – да си постоянен, да го вършиш искрено и да лъжеш колкото се може по-малко. Тоест, когато застанеш пред избирателите, те трябва да усетят, че имаш кауза, с която искаш да ги запалиш и тази кауза да ги убеди, че те ще живеят по-добре. А тогава ние бяхме убедени в едно, че България не може да живее повече без дълбока реформа на стопанската система. Ние не сме обещавали нищо, което ще бъде лесно и кратко, но казахме: „България ще стане член на ЕС и НАТО“ и това стана!“ И още – в разговора ни с Асен Агов ще научите историята на знаковото за началото на прехода обръщение „Добър вечер, уважаеми дами и господа! Вие сте с екип две.“, както и за работата му като военен кореспондент в Африка. Говорим и за времената, в които СДС се разцепва, защо е достойно да бъдеш в опозиция и морално ли е от политик отново да бъдеш журмалист: „Моралните граници са в самия теб. Ако смяташ, че си бил прав, в онова, което си вършил и постигнал, а аз съм убеден в правотата на това което съм постигнал, защото европейското и атлантическо състояние на България е част от моята работа. И аз ще продължавам да го отстоявам, защото смятам, че това е добро за България, независимо от всичките хълцукания по нашия криволичещ път към едно реално и благоденстващо европейско членство, то от тази гледна точка, аз нямам никакви морални смущение за принадлежността си към една кауза и една политическа линия, която е довела България до част от свободния свят.“ – казва Асен Агов.
Никола Миладинов, кореспондент на БНР в Брюксел прави „европейска картна“ на журналисти, станали политици – в ЕП и/или други институции, коментира работата и авторитета им, както и анализира възможен ли е обратния път – от политиката към журналистиката. Чуйте целия разговор с Асен Агов и Никола Миладинов в звуковия файл.


ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Ивайло Найденов, Ана-Мария Кръстева и Робърт Джераси

Виното в религиозните традиции на юдеи и християни

В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..

публикувано на 01.02.25 в 14:25
Александър Папко

Беларус или "Какво да се прави?"

Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина.  Какво..

публикувано на 01.02.25 в 09:00
доц. Надежда Христова

Какъв е административноправният режим на защитените зони

Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара.  "Една от причините за написването на..

публикувано на 31.01.25 в 14:55

Виктория Куприна: Как една чужденка обикна България чрез музиката

Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...

обновено на 31.01.25 в 13:11
Съдия Марияна Кънчева

Как съдебната практика на Съда на ЕС пряко засяга европейските граждани

Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..

публикувано на 31.01.25 в 12:35