Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Асен Агов: Ако свободата ти е в главата и сърцето ще отстояваш и свободата на всеки друг!

Асен АговКакто винаги в „Мрежата“ събираме събития и личности – хора, които оставят отпечатък в пространствата, които ни заобикалят – медийни, политически, държавни, лични, човешки. И, докато в различните медийни пространства обсъждаме кое от всичко случило през изтеклата седмица е редно и кое не дотам, политическите партии у нас излязоха с предизборните си листи с кандидат-депутати. И отново дискусията се завъртя шеметно около това – кой - кой е и защо е? Днес в „Мрежата“ стесняваме параметрите на това: „Кой – кой е?“ с един въпрос: „Защо журналисти стават политици – по света и у нас?“ И ще го зададем на Асен Агов и колегата ни Никола Миладинов, кореспондент на БНР в Брюксел.
За журналистиката, политиката, връзката между двете и прехода от едната професия към другата говорим с Асен Агов в „Мрежата“. „Журналистиката е призвание, аз и до ден днешен съм журналист. А политиката е служба – да служиш на избирателите и каузата си. Никой не е завършил за политик, няма такъв човек. За да си политик се изискват особени качества, но за да си добър политик се изисква – да си постоянен, да го вършиш искрено и да лъжеш колкото се може по-малко. Тоест, когато застанеш пред избирателите, те трябва да усетят, че имаш кауза, с която искаш да ги запалиш и тази кауза да ги убеди, че те ще живеят по-добре. А тогава ние бяхме убедени в едно, че България не може да живее повече без дълбока реформа на стопанската система. Ние не сме обещавали нищо, което ще бъде лесно и кратко, но казахме: „България ще стане член на ЕС и НАТО“ и това стана!“ И още – в разговора ни с Асен Агов ще научите историята на знаковото за началото на прехода обръщение „Добър вечер, уважаеми дами и господа! Вие сте с екип две.“, както и за работата му като военен кореспондент в Африка. Говорим и за времената, в които СДС се разцепва, защо е достойно да бъдеш в опозиция и морално ли е от политик отново да бъдеш журмалист: „Моралните граници са в самия теб. Ако смяташ, че си бил прав, в онова, което си вършил и постигнал, а аз съм убеден в правотата на това което съм постигнал, защото европейското и атлантическо състояние на България е част от моята работа. И аз ще продължавам да го отстоявам, защото смятам, че това е добро за България, независимо от всичките хълцукания по нашия криволичещ път към едно реално и благоденстващо европейско членство, то от тази гледна точка, аз нямам никакви морални смущение за принадлежността си към една кауза и една политическа линия, която е довела България до част от свободния свят.“ – казва Асен Агов.
Никола Миладинов, кореспондент на БНР в Брюксел прави „европейска картна“ на журналисти, станали политици – в ЕП и/или други институции, коментира работата и авторитета им, както и анализира възможен ли е обратния път – от политиката към журналистиката. Чуйте целия разговор с Асен Агов и Никола Миладинов в звуковия файл.


ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35