В предаването ви срещаме с трима интересни събеседници. Първият от тях рядко попада в светлината на прожекторите, даже имам чувството, че избягва да дава интервюта, а това е жалко, защото, както ще се убедите, неговият живот е низ от търсени, екстремни, но винаги смислени приключения. Аз се гордея, че познавам отдавна Красимир Стоянов и че той е мой приятел. Името на Красимир Стоянов отдавна е известно на хората, които обичат планината, защото той вече няколко десетилетия принадлежи към елитното, дълбоко уважавано от мен общество на планинските спасители, където работи всеотдайно и безкористно като инструктор. Ще добавя още, че е и хоноруван преподавател в Нов български университет. Останалото ще научите от самия него.
Гости в студиото са и двама млади хора, които през миналата година извършиха пътешествие в Алтай. Албена Георгиева е завършила Техническия университет в София. Посвещава свободното си време на планините и катеренето. Член е на Алпийски клуб ”Вихрен”. Любомир Джорински също е от София и работи като хидроинженер към различни международни компании и проекти в областта на управлението на водни активи и пречистването на води.
На фона на политическите събития – вътрешни и външни, не между другото, но и не без особено внимание, минаха няколко също важни новини – за жени, жертви на домашно насилие. Едната вече не е между живите. "Никога не е за последен път!" – това е убеждението на психолозите, които помагат на жени, жертви на домашно насилие. То се е формирало след..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg