Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Й. С. Бах

БНР Новини

Точно на 21 март отдаваме почит на родения на този ден през 1685 година Йохан Себастиан Бах. Фамилията Бах е синоним на музикант от 300 години преди неговото раждане, до наши дни. Любителите на сензации периодично опитват да откриват някой далечен негов родственик. Говореше се, че американският писател Ричард Бах (автор на притчата за чайката Джонатан Ливингстън) е потомък на големия композитор.
За това той е научил от дядо си, но без повече подробности. У писателя останало съмнение в истинността на семейната легенда, а за нас особено ценно е неговото обобщение за тази история: „Ако говорим за качество на живота, за качество на човека – нито генеалогията, нито кръвните връзки имат отношение. Смятам, че истинските потомци на Бах са всички, които обичат неговата музика.“
В срещата ни звучат изпълнения на Глен Гулд, „Концентус музикус Виена“ с диригент Николаус Харнонкурт, Ян Андерсън („Джетро Тъл“), Кийт Емерсън (Емерсън, Лейк енд Палмър), Матю Фишър („Прокъл Харъм“), Найджъл Кенеди.

вторник, 21 март, от 23 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фридрих Велики свири на флейта, а Карл Филип Емануел Бах му акомпанира

Музиката на Фридрих Велики

Пруският крал Фридрих II (1712-1786), известен още като "Велики", е не само   успешен военачалник и щедър патрон на изкуствата, но и умел флейтист и автор на голямо количество инструментални творби, сред които над 120 сонати за флейта и континуо и 4 концерта за флейта и струнни. Роден през 1712 г., Фридрих от рано проявява по-голям интерес..

публикувано на 21.05.24 в 09:05

Kласика в жанра – Глен Хюз се завръща в София

А сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето, като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, който гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го..

публикувано на 20.05.24 в 14:37

От ноти към багри: Художествено пътешествие с маестро Мичо Димитров

За душевността на цигуларя, който импровизира с четката и палитрата – разговор в ефира на предаването "Нашият ден".  Цигуларят и педагог маестро Мичо Димитров откри самостоятелна изложба в столичната галерия "Икар". Експозицията съдържа 40 живописни платна и ще бъде подредена от 30 април до 30 май. В изложбата могат да се видят творби на автора..

обновено на 20.05.24 в 10:44

Шедьовър на Бритън на оперната сцена в Брюксел

Интригуващата, енигматична камерна опера на Бенджамин Бритън "Въртенето на винта" се игра през май в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Творбата се счита за един от шедьоврите в оперната литература, създадени след Втората световна война. Световната премиера на"Въртенето на винта" е през 1954 г. в театър "Ла Фениче" във Венеция, представена от..

публикувано на 19.05.24 в 08:15
The Crossover Trio и Теодосий Спасов

Теодосий Спасов и The Crossover Trio с нов музикален проект на българска сцена

На 18 май в рамките на SoFest Spring маестро Теодосий Спасов и гръцкото The Crossover Trio ще ни отведат на музикално пътешествие до Източното Средиземноморие и Балканите в Sofia Live Club. Виртуозният музикант превръща изпълненията си в необикновен синтез между традиционен фолклор и класически джаз, а гръцкото трио ще се включи с мелодии на..

публикувано на 18.05.24 в 08:25