Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пианистката Мария Мартинова: Слънчевата светлина заслепява България

БНР Новини
Мария Мира Христова и Мария Мартинова (вдясно) в студиото на предаването.
Снимка: Кирил Чобанов

Поредната поява пред българска публика на световноизвестната пианистка Мария Мартинова е в рамките на „Пианисимо“ с брилянтно изпипаната музикантски програма „Тоналността устоява“ в контекста на музиката от началото на ХХ век до наши дни. В тандем с цигуларя Сирил Гарак, Мария Мартинова извършва поредния експеримент и предизвиква публиката дори с молбата да не прекъсва отделните изпълнения с аплодисменти по време на живия концерт в Първо студио на БНР. Във всяка молба на ексцентричната пианистка се крие дълбок смисъл и търсене на изхода от зациклянето, в което се оказват голяма част от съвременните музиканти, улавящи и достатъчно обърканите вибрации в хаоса на съвременното ни съществуване.

Мария Мартинова от години превръща концертите си във въздействащи спектакли, в които тя самата преминава отвъд образа просто на пианист, изпълнител, композитор... Вдигайки високо летвата, Мария предизвиква и с авторските си композиции, които обединява като „Кратки кошмари за пиано и цигулка“, като не спира да търси измеренията и в музиката на композитори като: Петерис Васкс, Любомир Денев, Арво Пярт, Густаво Бейтелман, Мирослав Данев.

Предстоящите планове на пианистката за България включват поредния предизвикателен проект „Славянска лудост“ – отново с цигуларя Сирил Гарак, който се очаква да бъде факт на родна сцена на 9 юни в София.

При следващото си завръщане в България Мария Мартинова се надява слънчевата светлина по-слабо да ни заслепява в опитите да надскочим или забравим реалността.
Специалното интервю, което Мария Мартинова даде за БНР, програма „Христо Ботев“, за пореден път провокира размисли за ролята на съвременната музика и съвременните творци в раждането на един по-добър и красив свят без лоша политика и войни.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Музикална магия" – национално турне на Плевенската филхармония с маестро Йордан Камджалов на Южното Черноморие

Националното турне "Музикална магия" на Плевенската филхармония и маестро Йордан Камджалов със солист Атанас Маринов продължава с концерти в района на южното Черноморие. Обичаните музикантите ще гостуват в Созопол, Карнобат, Бургас и Несебър. Програмата на концертите включва произведения от бележити композитори като Панчо Владигеров,..

публикувано на 22.07.24 в 16:45

50 банди ще озвездят фестивала за рок и метъл Hills Of Rock

Eха! Защо не съм при вас в прохладен Балчик! Но-о-о-о... ще бъде горещо, ама много горещо в мош-пита и се налага да приключа с подготвителните дейности и да приведа в абсолютна готовност пълното бойно снаряжение, защото над 50 банди – все актуални имена, ще озвездят трите сцени, на които ще разгърне най-големият български фестивал за рок и метъл..

публикувано на 22.07.24 в 15:47

С клавирно дуо започна 15-ото издание на "Дни на класиката" в Балчик

Балчик се превърна в център на културния живот с две значими събития – Седмицата на италианската култура и фестивала "Дни на класиката" . В неделя бе открита "Седмицата на италианската култура", а в събота започна едно от най-чаканите събития в града – "Дните на класиката". Сава Тихолов , началник отдел "Култура, протокол и връзки с обществеността" в..

обновено на 22.07.24 в 09:56

Вечер с ролите на Катя Попова

На 21 януари 2024 г. се навършиха 100 години от рождението на една велика българка, която има кратък но впечатляващ живот с множество изяви у нас и по световните оперни сцени; наричана от италианската преса "българската Тебалди" – Катя Попова. Родена в Плевен, но покорила сърцата на любители и професионалисти в най-големите оперни театри и концертни зали..

публикувано на 20.07.24 в 08:10

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 31 юли 2024 г.

16 юли Свири Филхармонията на Осло с диригент Клаус Макела. 3.00 часа – Джулия Пери (1924-1979), Кратка пиеса за малък оркестър. 3.09 часа – Дмитрий Шостакович (1906-1975), Концерт за виолончело № 1 в Ми бемол мажор, оп. 107. Солист: Сол Габета (виолончело). 3.38 часа – Петерис Васкс (р.1946), Gramata cellam (The Book) – втора част, Долчисимо. Изпълнява..

публикувано на 15.07.24 в 10:34