Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Опити за грамотност

Снимка: СБЖ

Според последните евроизследвания ние, заедно с румънците водим по неграмотност в евросъюза. Новото министерство ще се бори срещу това. Като че ли очаквахме други изявления. Ще издирва децата едно по едно и ще ги праща на училище. И ще прави постъпки за намаляване или премахване таксите за детските  градини. Където ги има.
Тези дни бях в една провинциална община. Бабата попълваше документи за детски надбавки на дъщерята и внучката. И двете не можеха да пишат. Питах искат ли да се научат. Отвърнаха, че не им трябва. На мъжете трябвал 7 клас, че да им дадат книжка.
Според Съюза на българските учители близо 49% от ромските деца не посещават училище. А близо 30% никога не са стъпвали в клас. Част от тези деца вече имат внуци.
Според резултатите от участието на български ученици в международното оценяване PISA  близо 40% от децата, които ходят на училище сега са функционално неграмотни. Под това се разбира умения да се намира, осмисля, преобразува и представя информация и да се решават съществуващи проблеми. Както се казва, учителите преподават по програми, създавани от министерства и окръжи и общински образователни чиновници. А знаем, че който не става за специалист, напира на чиновник. В случая и началник.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мрежи за фронта и вино за мира: Българските общности в Одеска област

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" продължаваме с разказите на хората от Украйна в третата година от войната. Доротея Николова от Радио Варна разказва за плетенето на маскировъчни мрежи и богатите села в Одеска област. В Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и..

обновено на 07.08.24 в 11:20

София и бъдещето на Боянското блато: Път към екологичен парк

Боянското блато продължава да пази много от своите уникални характеристики, въпреки че през годините е било подложено на множество предизвикателства. Александър Колев, председател на сдружение "Защита на Боянското блато", разказва за тези предизвикателства и ангажимента на институциите към територията. През 2022 година, територията на Боянското..

обновено на 07.08.24 в 10:10

Парадоксът на модерния фитнес, или къде грешим?

Живеем във време, в което почти всички носим на китките си часовници, които измерват крачките ни, сърдечния ритъм, мускулните съкращения и улавят и най-дребната физическа активност. Посещаваме гимнастически и фитнес салони, тренираме с треньори, съветваме се с признати и непризнати от науката експерти. В същото време се задъхваме от относително..

публикувано на 06.08.24 в 12:52

Уелнес индустрията под микроскоп: Какво наистина укрепва имунитета ни?

На днешния 6 август говорим за митовете около имуностимулантите в ефира на предаването "Време за наука". Има ли начини чрез различни хранителни добавки да засилим имунитета си, или е най-добре да не пречим на тялото си да ни пази от самите нас? Кои от носещите стълбове на могъщата уелнес индустрия лежат върху научни основи и кои върху митове и..

обновено на 06.08.24 в 12:22
Палми Ранчев

Парижката олимпиада през погледа на Палми Ранчев: Изкуство, политика и спорт

В ефира на "Нашият ден" Палми Ранчев, български поет, белетрист, сценарист, състезател и треньор по бокс, коментира олимпиадата в Париж. Той сподели, че може би от дете следи олимпиадите и смята, че тази в Париж е невероятна. Според него, всяка следваща олимпиада показва човека и хората в по-добра светлина . Откриването бе свързано с..

публикувано на 06.08.24 в 11:41