Почти месец и половина 44-ият парламент не е приел нито един законопроект, не е внесъл промени в нито един действащ закон, на два пъти депутатите заседаваха по-малко от час. Вярно е, че преди основната законодателна работа на всеки парламент трябва да се свършат и ред други, доста скучни за публиката дейности, като например гласуване на правилник, избор на комисии, комисиите да се съберат, да се сработят и да започнат обсъждане на проекти. Всичко това съвпадна и с майските празнични дни, така че… логични оправдания има. Интересно е защо обаче някой се разбърза да приеме една лобистка поправка за удължаването на срока за застрояване на земеделските земи край Черноморието – не прозвуча добре за начало на истинска законодателна дейност.
От друга страна - динамиката на събитията в България, в Европа и в света просто не чака нас. Последният терористичен акт в Манчестър трябва да напомни на всички, че имаме необходимост от промени в законодателството в сектора на сигурността. Освен националната сигурност има и нетърпящи отлагане въпроси в социалната сфера – всички са наясно че ТЕЛК-овете в момента не работят, поради отхвърлена от съда наредба, че има проблем и със Здравната каса, и просто не ясно с кое по-напред да се започне.
Според политолога Георги Харизанов трябва да се започне най-напред с икономическото законодателство, „защото и социалните придобивки, и сигурността, и армията – всичко това струва пари“ казва той.
Независимо откъде трябва да се тръгне – динамиката в България и по света най-сетне трябва да се пренесат и в 44-ия парламент.
В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..
Насочваме внимание към живота на мигрантите в България в Международния ден на мигрантите. В "Нашият ден" чуваме гласа на Бисрат Можо , имигрант от етиопски произход, с когото говорим за чувството на безопасност, за толерантността и дискриминацията в обществото ни. Бисрат живее нормално, общува с образовани и добронамерени хора и..
Д-р Лъчезар Томов , преподавател по информатика, информационни технологии и история на науката в Нов български университет, човек с дългогодишен опит като учител в българското средно училище и баща на 16-годишната Ема, разказва в "Нашият ден" за проблемите на средното ни образование , пречупени през случки от битието му на родител. Защо..
В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..
Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със..
Седем произведения на Любен Димитров са включени в изложба в галерия "Квадрат 500". Те са собственост на Националната галерия, Софийската градска..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg