Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Близката и непозната Западна Сърбия

БНР Новини
Златибор
Снимка: Петра Талева

Водопадът ГостильеПредставете си, че пътувате от София до Южното Черноморие. Само че в противоположната, югозападна посока. Така стигате до Златибор. „Че то от София до Златибор не е далеч!“ - възкликват достолепните плетачки на вълнени чорапи и пуловери , които срещаме по-късно в региона. И са прави: ние сме на половин ден път едни от други. Но все още не успяваме да превърнем тази близост в предимство.
Кой знае защо и българи, и сърби като прехвърлим границата, спираме да похапнем в близкото заведение, бързаме да напазаруваме и хайде обратно! Какво пречи да опознаем повече селища във вътрешността , да планираме цяла ваканция при съседите?! „Възрастните имаме желание да дойдем в България, за младите също ще е добре! - редят сладкодумните и приветливи плетачки. И на вас, българите, ще ви хареса в Златибор“.
 Под Златибор всъщност се разбират две понятия: планината Златибор и едноименният курорт. Както винаги, се разказват няколко легенди. Една от най-разпространените е свързана със златистата кора на местните борове, от които сякаш струи блестяща светлина, дала отпечатък върху целия планински край - Златибор! Наистина са много златните фактори за развитието на икономиката, културата и туризма. Природата е красива: борови гори, все още опазени места с див ирис, нарциси, много билки, отлични условия за отглеждане на малини, къпини, ягоди, арония..., живи занаяти, характерни традиционни дървени къщи...
Вярно, в курорта вече се усещат апетит за повече хотели и амбиция за изграждане на 9 км лифтово съоръжение. Как цифрите от голямата Пламен Матеевикономика ще се отразят върху живота на обикновения човек, било той турист-пришълец или местен жител? На пръв поглед, това са две различни гледни точки. Домакините разчитат голямата икономика да донесе още работни места и да гарантира повече приходи.
Туристът, независимо от коя част на света пристига, мечтае за нормални цени, приятна и дружелюбна обстановка, качествено обслужване, вкусна храна, интересни маршрути. Недалеч са пещерата „Стопич“, водопадът Гостилье (на снимката горе вляво), етноселището Сирогойно, Мокра гора, Дървеният град, теснолинейката Шарганска осмица и т. н. Всичко това иска време. Откъде да започне туристът-чужденец? Може би с няколко понятия, които му звучат познато, но дали е така? Какво на сръбски означава „бела рада“? - Маргаритка! А „виси баба“? - Кокиче!
Непознатото близко , което привидно не носи изненади, а заслужава да бъде открито. За него в звуковия файл разказва Пламен Матеев (на снимката вдясно).



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свищовската търговска гимназия

Държавната търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в Свищов е едно от първите действащи професионални училища в България, за които разказваме в нашата радиоенциклопедия. Създадена е през 1883 г. Впрочем за първи път частно търговско училище или Първобългарско приватно училище в Свищов е открито още преди Освобождението – през 1873 г. от..

публикувано на 29.07.24 в 16:05

Българските ученици са най-добрите в "Математика без граници"

"Имах късмета да попадна на добри учители, които ми показаха математиката по привлекателен начин и така ме спечелиха за тази кауза. Повече от 40 години преподавам и работя в тази област", заявява в предаването "Следобед за любопитните" създателят на сдружението "Математика без граници" Любомир Любенов.  "Математика без граници", според..

публикувано на 29.07.24 в 11:10
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18