9 юни 1923 година е датата в българската история, която може да определим като началото на българските граждански войни. Граждански войни, защото ту избухват, ту за малко се стаяват, но постоянно тлеят, за да продължат почти през целия ХХ век и утихнали (макар че отгласи могат да се чуят дори днес) едва след 1989 година.
Разбира се, бихме могли да кажем, че още с Владайското въстание през 1918 година, както и с управлението на Александър Стамболийски, когато Оранжевата гвардия вилнее безнаказано, има наченки на противопоставяне между ляво и дясно, бял и червен терор, но истинското започване на братоубийствените български ежби е сякаш тъкмо Деветоюнският преврат. Въстания – Юнското на земеделците, Септемврийското на комунистите, шпиц-команди, безчинстващи във Фердинандова околия, македонски главорези, политически убийства, атентатът в „Света неделя”, последвалият бял терор...
Трагичните събития са безчет, за да стигнат своята кулминация след 9.IX.1944 година, когато хиляди биват избити, затворени в концентрационни лагери, остракирани от обществения живот. Затова 9 юни е важна дата от българската история, дата, така да се каже, с продължение, ето защо предаването „Премълчаната история” не може да я отмине с мълчание. На 7 юни разговорът е тъкмо за нея заедно с историка от БАН Николай Поппетров и писателя Милен Русков, чийто роман „Чамкория” разглежда тъкмо този бурен период от българската история.
Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук
Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в. "Барабан", където работят още фигури като Борю Зевзека (Борис Руменов), Сава Злъчкин, Стоян Шатле и други – повечето днес забравени, но за времето си известни и обичани. За Чудомир, за творчеството му..
На 15 януари 1990 г. в залата на Съюза на българските писатели в София в присъствието на около 100 души – писатели, журналисти, учени, обществени деятели - е учредено Културно-просветното дружеството за връзки с бесарабските и таврийските българи "Родолюбец". В онези години за сънародниците ни в Молдова, Украйна, Казахстан, Сибир и т.н. в..
Пламен Вукадинов е водолаз, фотограф и инструктор по подводни спортове. Посещавал десетки места, попадал не веднъж в опасни ситуации, спасявал човешки животи. Тези истински истории описва в биографичната си книга "Адреналинът е моята стихия". Издава и втора – "Интоксикация", в която помества разкази на свои приятели и съмишленици, докоснали се до..
"Една от чудовищните последици на навлизането на генеративен ИИ в класната стая е бавното умъртвяване на личността на човека. За нас – възрастните, учените, опитните хора – рискът да загубим мнението и предпочитанията си звучи като абсолютна фантастика. Но дали е същото за онези, израснали в свят, в който ИИ може да мисли и да се изразява вместо..
Какви са резултатите от 49-то среднозимно преброяване на водолюбивите птици разказва във "Време за наука" Свилен Чешмеджиев от Българското дружество за защита на птиците. Традиционното преброяване се е случило в рамките на четири дни с участието на 43 екипа доброволци и експерти от Българското дружество за защита на птиците, Изпълнителна..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg