Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Новите епизоди на 750-минутното четене

БНР Новини
Снимка: Даниела Манолова

ще прозвучат за първи път в делничните дни от 21.20 часа по програма „Христо Ботев“ през следващите седмици. Прословутият маратон на Апостол Карамитев пред микрофона на БНР от 1972 г. получи нов живот, нова форма и нова публика след 45 години очакване в грижовните ръце на Златния фонд. „Радиоколекция“ представя читателско-продуцентско-слушателските предпочитания на Радиотеатъра във формат 10-минутни епизоди с музиката на Теодосий Спасов и приятели.




Новите епизоди от 52-и нататък следват съдържанието на Третата част на романа със заглавие „Народ се пробужда“, в която Лазар Глаушев постепенно става главен герой на повествованието и централна фигура, обединяваща любовно-авантюрната сюжетна линия с поредицата конфликти в Преспа, конфликти както между поколения и типове манталитети, така и главния национално-освободителен подем. Апостол Карамитев е вече толкова вътре в повествованието, с такава лекота успява да предаде диалозите между различни по възраст и пол герои в различна степен на напрежение, с такава изразителност и проникновеност и без капка отблъскващ патос успява да „влезе в кожата“ на героите по време на авторските наблюдения над вътрешното им състояние, че  гарантирам достъпно, омайващо и запомнящо се слушане на „Железният светилник“ като редактор, който прекара няколко седмици с този глас, с този текст, с тази музика и с чудесната работа на звукорежисьора Константин Райдовски. В потока на този глас, владеещ уменията на прецизен скулптор, малки грешки на произнасянето, като например стоглави змии стават остроглави змии, чисто и просто правят цялото още по-чаровно.

Ветерот вее, Вардар лелее!
На край на село, Вардар на брегот,
ми се собрале малите моми –
песни ми пеят, оро играят.
От песни гласи – танки ветрове –
ветерот вее, Вардар лелее!

                                              народна песен



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антиутопията "Восъчко" в ефира на "Христо Ботев"

Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..

публикувано на 01.11.24 в 16:15

Мир, обратното на война

Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..

публикувано на 12.09.24 в 11:56
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02