Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Националната сигурност – приоритет за държавата и хората

А дали е приоритет на политиците?

БНР Новини
Проф. Димитър Йончев
Снимка: БГНЕС

Една от широко обсъжданите обществени теми тази седмица беше темата за Българската армия и за националната сигурност на страната. Отминалият във вторник първи Консултативен съвет при президента Румен Радев не даде точен отговор на някои въпроси за националната сигурност. Има ли пари за модернизиране на армията, работят ли специализираните служби, и ако работят – как го правят, валидна ли е старата, приета преди почти десетилетие Национална стратегия?
Почти всички участници в заседанието при президента обявиха, че спорове между участниците в него няма, имало само различни становища. “Трябва да се повишат средствата за сигурност, заради проблемите в Близкия Изток, потока от бежанци и събитията в черноморския регион и Западните Балкани“, бе становището на военния министър и вицепремиер Красимир Каракачанов. Финансовият министър обаче – Владислав Горанов, не беше съвсем на това мнение, той заяви за медиите, че за армията, за полицията и за службите повече пари щели да се отпускат в дългосрочен план, а за следващата бюджетна година, средствата щели да бъдат „леко увеличени“.
В крайна сметка, за нас като граждани поне стана ясно, че проблемите опират най-вече до липсата на техническо осигуряване, финанси и изтичащи специалисти от системата, именно по финансови причини. Най-вероятно за евентуално повишаване на парите за националната сигурност – ще стане ясно през есента…
Тревожните събития обаче не чакат никой да спори и да теоретизира на тема „национална сигурност“. Темата е специфична и съвети могат да дадат само добре информирани специалисти с достъп до съответната информация.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възпитаване на гражданска отговорност чрез училищни бюджети

В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..

обновено на 18.12.24 в 10:41

Имигрантът Бисрат Можо: За живота в България и (не)толерантността

Насочваме внимание към живота на мигрантите в България в Международния ден на мигрантите. В "Нашият ден" чуваме гласа на Бисрат Можо , имигрант от етиопски произход, с когото говорим за чувството на безопасност, за толерантността и дискриминацията в обществото ни. Бисрат живее нормално, общува с образовани и добронамерени хора и..

публикувано на 18.12.24 в 09:15

Проблемите на средното образование през очите на един родител

Д-р Лъчезар Томов , преподавател по информатика, информационни технологии и история на науката в Нов български университет, човек с дългогодишен опит като учител в българското средно училище и баща на 16-годишната Ема, разказва в "Нашият ден" за проблемите на средното ни образование , пречупени през случки от битието му на родител. Защо..

публикувано на 18.12.24 в 09:02
Боряна Ангелова-Игова

Оптимизъм и интеграция: Как спортът приобщава?

В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..

обновено на 17.12.24 в 14:44

Климат, деца и права: Международен проект обединява усилия за устойчиво бъдеще

Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..

обновено на 17.12.24 в 14:00