Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Минчо Минчев: Да бъдем по-добри един към друг – това ще върне усмивката върху лицата ни

БНР Новини
Минчо Минчев и Аделина Александрова в студиото на "Предаване без име"
Снимка: Гроздан Христозов

Професор Минчо Минчев е едно от емблематичните имена за българското цигулково изкуство. Роден е в Габрово, в семейството на уважавания д-р Николай Минчев, от когото наследява две много важни неща: безпределната любов към музиката и…чувството за отговорност! Започва да свири на цигулка на най-ранна възраст, а на 9 години вече изнася първия си самостоятелен концерт. Учи при проф. Емил Камиларов, а след това при световноизвестния цигулков педагог Ифра Нийман. Носител е на три първи награди от конкурса „Карл Флеш“ – Лондон, лауреат е и на конкурсите „Виенявски“ (Полша) и „Паганини“ (Италия). Бил е солист на световноизвестните оркестри като Лондонската Кралска филхармония, Амстердамския симфоничен оркестър, Филхармонията на Санкт Петербург, Дрезденската филхармония, Женевския радиоцентър, Букурещката филхармония,  Атинската филхармония, Истанбулската филхармония, Анкарската филхармония. Сред световноизвестните диригенти, с които е работил, са Сър Невил Маринър, Сър Александър Гибсън, Джон Елиът Гардинър, Ленърд Слаткин. Репертоарът му е огромен и разнообразен и включва и множество композиции, написани специално за него.
Минчо Минчев е председател на фондация „Панчо Владигеров“ и международното жури по цигулка на международния конкурс за пианисти и цигулари „Панчо Владигеров; артистичен директор е на международната лятна музикална академия „Варненско лято“, води майсторски класове в много страни от Европа, Америка, Азия и Австралия. Макар вече повече от 20 години да не живее в България, присъствието му в музикалния живот на страната продължава да бъде активно. Той води многобройни майсторски класове в София, на международните фестивали „Варненско лято“, „Мартенски музикални дни“ – Русе, „Аполония“ – Созопол и „Дни на камерната музика“ в родния му град Габрово. На един от тези фестивали, в краткия промеждутък между репетиции и концерти, осъществихме дълго мечтаната среща, в която „между другото“ стана дума и за музика. Ето какво сподели – специално за „Предаване без име“ - нашият обичан изпълнител…




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15

Пътеводната звезда на певицата Леонора Илиева в операта

В южния град Катания в китната Сицилия българската оперната певица Леонора Илиева покорява своите лични върхове. Тя се занимава с музика от дете, докато накрая не стига до висшето изкуство операта. Родена в град София, завършва  Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" със специалност оперно пеене при проф. Мила Дюлгерова. От..

публикувано на 01.10.24 в 08:50

Музика от Брамс в бутиков концерт с история в София

Поредицата "Концерти с история" отбелязва  Международния ден на музиката 1 октомври с романтична програма под наслов "Сърцето на Брамс" в къщата-музей "Борис Христов" в София. В концерта създателката на инициативата – пианистката Венета Нейнска, ще си партнира на сцената с младия виолончелист Сион Найман. Талантливият музикант е студент в..

публикувано на 01.10.24 в 08:00
Консорт „Беншоа“

Възстановената Missa Scaramella

Излезе най-новият компактдиск на консорт "Беншоа" с ръководител Андрю Къркман. Това е премиерният запис на Missa Scaramella от Якоб Обрехт в новореконструираната ѝ версия, създадена от музиколога и композитор Фабрис Фич заедно с Филип Уелър и Пол Колб. Месата на Обрехт върху италианската популярна мелодия Scaramella е достигнала до нас в непълен..

публикувано на 30.09.24 в 14:59

Самочувствие на сцената с оперния певец Окан Сипахиолу

Оперният певец от турски произход Окан Сипахиолу, който живее в Италия, град Катания, се установява в оперния хор на града. Макар да завършва магистратурата си в Турция неговия живот е в Сицилия. Той ни въвежда не само в света на операта и нейния дом Италия, но и в специфичната техника "Александър", с която се занимава. Разказ за това какво..

публикувано на 30.09.24 в 13:05