С първата и последната симфония на Дмитрий Шостакович завършва цикълът, който започна през миналата 2016 г. по повод 110 годишнината от рождението на великия руски композитор и интеграла, записан от Симфоничния оркестър на БНР под диригентството на Емил Табаков. А защо решихме да съберем точно тези симфонии в едно предаване? Ясно е, за да можете сами да усетите, да преживеете с музиката старта на Шостакович като симфоник с Първата и посланията на последната, XV-та, създадена към края на живота му.
Композиторът започва да пише своя първи опус в жанра на 18 години. Всъщност няколко месеца преди това, младежки възпламенен от революционните идеи, е работел над симфония в памет на Ленин. Идея, която ще трансформира десетилетия по-късно в друга симфония. А Първата е със статута на учебна задача, след серия от няколко камерни творби, с които името му нашумява. С нея 19-годишният студент по композиция се дипломира в Ленинградската консерватория. За първи път е изпълнена на 12 май 1926 година с Ленинградската консерватория под диригентството на Николай Малко. И само след година следват премиерите й в Европа и САЩ от диригентите Бруно Валтер, Леополд Стоковски, Артуро Тосканини и др. Последната XV симфония е написана за един месец през лятото на 1971 година. Тогава Шостакович е на 65 години…
Ще чуете как композиторът мисли, как пише и заявява себе си като симфоник с началото и какво ни казва за своя път, за смисъла на битието, за смисъла на изкуството в годините, когато тихо и бавно, много изстрадал и болен, се сбогува със света. Примирено и безрадостно, както споделя в мемоарите си „Свидетелство”, записани от музиколога Соломон Волков: Да наблюдаваш как илюзиите бавно, стъпка по стъпка се рушат е мъчителен, болезнен процес. Илюзиите умират постепенно – не се случва внезапно и мигновено, в един прекрасен ден, да се събудиш и да нямаш повече илюзии. Сбогуването с тях е дълъг и тежък процес, като болката в зъба. Но мъртвия зъб можеш да извадиш. А погиналите илюзии продължават да гният вътре в нас. И да вонят. Аз цял живот нося в себе си труповете на своите илюзии. Премиерата на последната симфония е на 8 януари 1972 година - грандиозно събитие в Голямата зала на Московската консерватория със Симфоничния оркестър на Всесъюзното радио и телевизия под диригентството на неговия син Максим Шостакович. Както във всяко предаване от поредицата, заедно с маестро Табаков представяме симфоничните творби на Шостакович. Гост в студиото ще бъде и Юлиана Маринова, управител на фирмата „Гега ню”, която съвместно с БНР издава на компактдискове интеграла със симфониите на Дмитрий Шостакович.
Записът е от паметен спектакъл, с който на 7 декември 1982 година откриват сезона в Миланската скала – събитие със силен отзвук и сред специалисти, и сред меломани. Излъчваме го ( на 22 февруари от 20 часа ) заради участието на Мирела Френи, великолепна в ролята на Елвира. Както разбира се и заради удивителното преобразяване на Николай Гяуров като..
Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция. Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор) • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..
Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg