Необикновеното семейство на журналистите Румяна Николова и Николай Генов може да се опише с няколко думи: андреналин на приключенията, приятели на номадството, фотографията, любовта, непознатото и написаните книги…
Тя е журналист, отдал повече от 30 години на печатните издания, той през годините се е утвърдил като фотограф. Сега тези две професии са се смесили, тъй като по време на техните пътешествия по света често пъти не е било ясно кой държи апарата, и кой - диктофона. Живеят заедно от 15 години, но и преди това са пътували достатъчно. Запознали са се разбира се на пътя - в случая на едно пътешествие с кораб по река Дунав. Имат издадени около 16 книги - всички свързани с пътешествията им по света и из България.
Нека никой не си прави илюзиите, че двамата пътешественици, които не признават такива неща като 4-звездни хотели, ол-инклузив почивки, специално подбран транспорт или храна - не са имали и трудни и лоши моменти по пътищата на света. Те не обичат да си спомнят за това, а когато разказват за някои свои недотам приятни приключения - се смеят на собствените тревоги и страх.
Николай и Румяна са чудесен тандем и не е ясно кой точно какво е написал в техните книги. Не е случаен и фактът, че често пишат за светите места по земята - тези места са описани много точно в книгата им „От Юкатан до Хималая”. Хората, всички хора по света почитат своите божества… често пъти и в моралните си устои много си приличат, казва Николай.
Освен описанията за непознатото за повечето българи, Румяна и Николай често пъти правят и обратната връзка - така са успели да организират фотоизложба в Бразилия, показваща старините на България, и реакцията на бразилците и на чуждите дипломати там - ги навела на мисълта да продължат на пътуват и да пишат за българските забележителности.
Една от последните им книги е „1000 страници за България”, а в момента подготвят и друга - „2000 страници за България“. Какво толкова може да се напише за една малка територия като България - Земята ни се е случила на Големият път Изток - Запад. Нещо повече - била е първата спирка на праисторическите заселници на Европа. България е сред страните, в които на малка площ е събрано невъобразимо разнообразие... Това е отговорът на двамата пътешественици.
В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..
Насочваме внимание към живота на мигрантите в България в Международния ден на мигрантите. В "Нашият ден" чуваме гласа на Бисрат Можо , имигрант от етиопски произход, с когото говорим за чувството на безопасност, за толерантността и дискриминацията в обществото ни. Бисрат живее нормално, общува с образовани и добронамерени хора и..
Д-р Лъчезар Томов , преподавател по информатика, информационни технологии и история на науката в Нов български университет, човек с дългогодишен опит като учител в българското средно училище и баща на 16-годишната Ема, разказва в "Нашият ден" за проблемите на средното ни образование , пречупени през случки от битието му на родител. Защо..
В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..
Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със..
Седем произведения на Любен Димитров са включени в изложба в галерия "Квадрат 500". Те са собственост на Националната галерия, Софийската градска..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg