Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Само за пари ли е протестът на пазителите на реда?

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Тази седмица служителите на МВР излязоха на протест в деня на професионалния си празник… това не е повод за сензация, защото аз си спомням и за много други протести на полицаи през годините, безразлично кой бе министър на вътрешните работи. В сряда служители на МВР протестираха няколко часа в центъра на София и положиха цветя пред паметната плоча на загиналите си колеги по време на служебните им задължения.
Доста време преди протеста се разбра, че не само заплатите на служителите са ниски (това важи и за други сфери обществения сектор). След като излезе наяве информация за това, че някои от служителите сами си купуват униформи, фенерчета, шапки, дори белезници и други разпознавателни полицейски атрибути, нямаше как поне медиите да не се заинтересуват от проблемите. Полицаите още преди две-три седмици поискаха с 20% по-високи заплати, нови униформи, както и нов закон за МВР, защото към днешна дата всички реформи в системата били правени на парче.
Недоволството ескалира преди 2 седмици, след като вътрешният министър Валентин Радев съобщи, че увеличение на парите няма да има, поне тази година. „Няма аргументи за това“, каза той. В понеделник обаче министър Радев заяви, че за повишаване на заплатите ще се действа след приемането на бюджета за 2018 година.
Междувременно в парламента в края на миналата седмица се задействаха много бързо и още в петък бяха приети промени в Закона за МВР, чрез които да се удовлетворят поне няколко от исканията на полицаите.
Полицаите, на които не им е осигурено униформено облекло през последните години ще могат да получат пари на ръка, според лимита за съответната година – тази законова промяна ще струва 29 милиона лева до края на годината и това бе гласувано от депутатите без възражения. Промените бяха подкрепени от всички парламентарни групи. Само че у много хора, както и у много наблюдатели, остана горчивия привкус на бързи и спешни мерки, преди протеста и най-вече с цел той да не се случи.
След последните преговори в понеделник между министър Радев и представителите на полицейските синдикати се разбра, че протести ще има. Първият – на 5 юли, професионалният празник на полицията.
Стана ясно още, че протести може би ще има всеки месец, а финалният от тях ще е на 5 януари 2018 година – денят, в който България приема официално председателството на Евросъюза.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възпитаване на гражданска отговорност чрез училищни бюджети

В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..

обновено на 18.12.24 в 10:41

Имигрантът Бисрат Можо: За живота в България и (не)толерантността

Насочваме внимание към живота на мигрантите в България в Международния ден на мигрантите. В "Нашият ден" чуваме гласа на Бисрат Можо , имигрант от етиопски произход, с когото говорим за чувството на безопасност, за толерантността и дискриминацията в обществото ни. Бисрат живее нормално, общува с образовани и добронамерени хора и..

публикувано на 18.12.24 в 09:15

Проблемите на средното образование през очите на един родител

Д-р Лъчезар Томов , преподавател по информатика, информационни технологии и история на науката в Нов български университет, човек с дългогодишен опит като учител в българското средно училище и баща на 16-годишната Ема, разказва в "Нашият ден" за проблемите на средното ни образование , пречупени през случки от битието му на родител. Защо..

публикувано на 18.12.24 в 09:02
Боряна Ангелова-Игова

Оптимизъм и интеграция: Как спортът приобщава?

В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..

обновено на 17.12.24 в 14:44

Климат, деца и права: Международен проект обединява усилия за устойчиво бъдеще

Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..

обновено на 17.12.24 в 14:00