Иван Пенков е от тези български художници, за които широката публика знае малко, да не кажем почти нищо. А в същото време той е от фигурите в българското изкуство, внесли огромно количестгво енергия, дух и смисъл в неговото развитие. Близък приятел с Иван Милев, с когото дори организират съвместна изложба, сценограф за дълги години на Народния театър, майстор на витражите – негови са тези в Съдебната палата и в Софийския университет, той същевременно е човек с широка душа, цар на компаниите и на веселието, организиращ такива изненадващи игри, че с тях става любимец и на големите си приятели, и на малките им деца. Тъкмо този дух вероятно е запазил неговият син Джони Пенков, за да се превърне в годините на социализма в емблема на независимото „зевзешко” мислене. Това, разбира се, е само една част от дейността на Иван Пенков, другата е творчеството, върху което той непрестанно е мислел и което непрекъснато е усъвършенствал. Изобщо една обаятелна личност, малко незаслужено стояща в сянката на своите знаменити другари Иван Милев, Дечко Узунов, Борис Денев, Александър Божинов. Затова откритата изложба с негови рисунки на знаменити културни дейци от миналото във филиала на Софийска градска художествена галерия „Васка Емануилова” дава повод да компенсираме тази несправедливост. За личността на Иван Пенков ще говорим с проф. Милена Георгиева от Института по изкуствата към БАН, изследовател на неговото творчество и на живота му.
Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в. "Барабан", където работят още фигури като Борю Зевзека (Борис Руменов), Сава Злъчкин, Стоян Шатле и други – повечето днес забравени, но за времето си известни и обичани. За Чудомир, за творчеството му..
На 15 януари 1990 г. в залата на Съюза на българските писатели в София в присъствието на около 100 души – писатели, журналисти, учени, обществени деятели - е учредено Културно-просветното дружеството за връзки с бесарабските и таврийските българи "Родолюбец". В онези години за сънародниците ни в Молдова, Украйна, Казахстан, Сибир и т.н. в..
Пламен Вукадинов е водолаз, фотограф и инструктор по подводни спортове. Посещавал десетки места, попадал не веднъж в опасни ситуации, спасявал човешки животи. Тези истински истории описва в биографичната си книга "Адреналинът е моята стихия". Издава и втора – "Интоксикация", в която помества разкази на свои приятели и съмишленици, докоснали се до..
"Една от чудовищните последици на навлизането на генеративен ИИ в класната стая е бавното умъртвяване на личността на човека. За нас – възрастните, учените, опитните хора – рискът да загубим мнението и предпочитанията си звучи като абсолютна фантастика. Но дали е същото за онези, израснали в свят, в който ИИ може да мисли и да се изразява вместо..
Какви са резултатите от 49-то среднозимно преброяване на водолюбивите птици разказва във "Време за наука" Свилен Чешмеджиев от Българското дружество за защита на птиците. Традиционното преброяване се е случило в рамките на четири дни с участието на 43 екипа доброволци и експерти от Българското дружество за защита на птиците, Изпълнителна..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg