Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За жътвата като такава

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Над 85% от добре образованите българи до 38 години напускат страната ни. Основно това са IT специалисти, лекари, инженери, средни медицински кадри, преподаватели. Така е според последен евродоклад. Причините са ясни.
Като допълнение – у нас над 3000 души работят като учители в основното и средното образование, без да имат диплома за педагози. А над 5500 са пенсионери. Причините са ясни.
Отделно 52 университета произвеждат за лични нужди по над 400 професора годишно. За да има студенти, повечето от тези оазиси на организираната висша мозъчна материя предлагат стимули – от специалните модулни такси и семестърни финансови облекчения, починът „доведи приятел” и лотарии със седемдневни почивки, до смартфони, айфони, лаптопи и таблети и накрая джип. Да джитка, както се казва на днешен език, студенцията от лекция до упражнение. Повечето от тези бонуси са за специалности, за които няма много наплив, но пък има локално хабилитирана академична маса. Част от тях се дават от държавни университети.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Импулсът в мен: Вреден ли е смартфонът

Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..

публикувано на 24.02.25 в 15:26

Архитектурата е неизбежна: Защо критиката е от съществено значение?

В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..

обновено на 24.02.25 в 10:56

Утопията е антиутопия

Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..

публикувано на 24.02.25 в 10:30

Ученето може да е лесно за децата със специални образователни потребности

Обучението на деца със специални образователни потребности (СОП) е предизвикателство както за родителите, така и за учителите. Една от причините е липсата на достатъчно материали, които обучаващият да избере и да адаптира към потребностите на конкретния ученик. В мрежата се откриват сборници и материали, чиито високи цени авторите им оправдават с..

публикувано на 24.02.25 в 10:27
Ана-Мария Кръстева, Никола Антонов, доц. Стефка Венкова, пастир Благовест Николов

Музиката при богослужението

Честата употреба на думите "пея" и "песнопение" са факт на страниците на Свещеното Писание. От най-древни времена музиката и религията са свързани. Исторически не само в християнството, но във всички религии музиката се използва. Чрез нея се изразява както съкрушение и разкаяние така и вяра, възхищение от величието на силата Божия и благодарност към..

публикувано на 24.02.25 в 10:25