380 хектара от горите в Старозагорска област са нападнати от различни болести, основно от върхов корояд, съобщи пред журналисти инженер Петър Заеков, директор на Регионалната дирекция по горите. След инвентаризация 70 процента от заразените гори са подготвени за санитарна сеч.
Най-добрата хранителна среда за корояда е белият бор, гъбните заболявания обхващат черния бор и останалите иглолистни насаждения.
Пръскането на заразените гори е ефикасно само при боровата процесионка. За борба с корояда използват т.нар. "ловни дървета", които привличат вредителя, а птиците го унищожават.
Заразени са и 172 дървета в парк Аязмото, които са напълно изсъхнали и трябва да бъдат изсечени. От 2005 година се променя обликът на горите в региона, твърди инженер Заеков. Тогава иглолистните гори са били 30 процента, сега са 25. Залесяването на опожарените площи се извършва вече предимно с широколистни гори.
Професор арх. Тодор Кръстев, почетен член на Международния съвет за паметниците на културата и забележителните места (ИКОМОС) и експерт по Световното..
Тоби Драйвър , създателят на митичните чудовища Kayo Dot и maudlin of the Well , един от най-оригиналните композитори в съвременната американска..
Във връзка с годишнина от Кюстендилската акция за спасяването на българските евреи от лагерите на смъртта, къщата музей "Димитър Пешев" представя изложбата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg