Особено подходящи за наблюдение около София са планините Люлин и Плана, тъй като имат равнинни места, които позволяват да се разположите удобно на земята и да съзерцавате „падащите звезди“.
Може би няма човек, който да не е чул поверието, че виждайки „падаща звезда“, трябва да си намисли желание, което непременно ще се сбъдне. Научното наименование на „падащата звезда“ е метеор, като потоци от тях са активни през цялата година, каза ас. Григор Николов от Института по астрономия към БАН.
Макар явлението да е видимо от края на юли до средата на август, най-интензивният поток от метеори ще премине през този уикенд. Николов препоръчва да не забравим да се екипираме с топли дрехи, особено ако къмпингуваме на открито, тъй като през нощта градусите са доста по-ниски.
И през тазгодишното преминаване на персеидите, учените отново ще направят изследвания на метеорните потоци, за да се разбере плътността на частиците и какво се е изпарило от кометата Суифт-Тътъл, допълни той.
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Как да разбера този свят? 10 000 снежинки* се топят върху перваза – Из книгата с хайку и хайбун "Бели Петна" "Terra Култура" преминава в новата..
Всичко в живота е въпрос на избор. Ето например Кире Гьоревски е избрал да се превъплъщава в различни персонажи. Да пресъздава животи на сцената и на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg