Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Срещи на международния фестивал „Варненско лято“

БНР Новини
„Дуо концертанте“
Снимка: varnasummerfest.org

Като част от поредицата събития, отбелязващи 20-годишнината от създаването на „Дуо концертанте“ Росен Идеалов и Георгита Бояджиева изнесоха концерт и за варненските си почитатели. Техен партньор на сцената беше пианистът Александър Василенко, с когото ги свързва вече петгодишна съвместна работа.

Те изпълниха:
Георги Арнаудов – „Manuscripts and interpretations“ за кларинет и виолончело (2007)
Йордан Дафов – „Песни без думи“ за кларинет, виолончело и пиано (2012)
Константин Илиев – Седем багатели за кларнет и виолончело (1985)
Паул Хиндемит – „Ludus minor“ за кларинет и виолончело (1945)
Александър Цемлински – Трио за кларинет, виолончело и пиано опус 3

Виолончелистката Георгита Бояджиева и кларинетистът Росен Идеалов изнасят първия си концерт на 1 март през 1997 г., за да изсвирят багателите на Константин Илиев. Името „Дуо концертанте“ се ражда по време на фестивала Мартенски музикални дни в Русе, когато трябвало да изпълнят едноименната пиеса на Васил Казанджиев, създадена специално за тях. „Дуо концертанте“ стои като заглавие на целия концерт. Всички обаче решиха, че това е името на нашия състав. Ние много години сме се мъчили да си измислим име и не сме успявали, нищо не ни харесваше, и се оказа, че това име никак не е лошо за дует като нашия – разказва Росен Идеалов.

Почти всички наши композитори са писали за тях. Освен Константин Илиев, Васил Казанджиев, добавяме Георги Арнаудов, Йордан Дафов, Красимир Тасков, Божидар Спасов, Драгомир Йосифов, Велислав Заимов и други. На пулта ни има още няколко пиеси, чийто премиери трябва да направим – това са дуа, триа, дори един квартет на Казанджиев за много интересен състав – кларинет, виолончело, вибрафон и цугтромбон. Кога ще ги изсвирят? Не бързат, защото всеки един от тях има своята самостоятелна кариера, както и преподавателската си работа. Следят възможностите и използват всяка покана. До сега нищо не е останало неизсвирено. Най-близката им съвместна изява е в началото на новия сезон на прегледа „Нова българска музика“.

Ще продължат да работят и с Александър Василенко, с когото си сътрудничат много успешно за различни проекти. Опитвал ли се е да откаже? Направих опит, но беше безуспешен – смее се той. На него пък му предстои концерт с цялото семейство на 25 август в Бургас в залата на казиното – заедно със съпругата му Ася и двете им дъщери – Виктория и Валерия ще свирят руска музика.
В звуковия файл чуйте разговора с Георгита Бояджиева, Росен Идеалов и Александър Василенко.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Вилхелм Тел" от Росини във Виенската държавна опера

В съботната вечер (27 април от 20 часа) ще бъдем във Виенската държавна опера , за да проследим спектакъла на "Вилхелм Тел" с дата 16 март 2024 година. Последното сценично творение на Росини съперничи по времетраене с божествените дължини на Вагнеровите шедьоври. Това е една от причините "Вилхелм Тел" сравнително рядко да се поставя по..

публикувано на 27.04.24 в 07:55
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15

Фестивалът "Артис" с трето издание в София

"През тази година стартираме третото издание на "Международния музикален фестивал за класическа музика и изкуства". Подчертавам изкуства и правя това уточнение, защото в предишните издания, фестивалът   беше само с класическа музика. Сега разширяваме диапазона  ,включвайки различни изкуства, като в бъдеще тенденцията е форумът да обединява всички..

публикувано на 26.04.24 в 08:15

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50