В Националната художествена галерия, в седем от неговите зали, може да бъде видяна до 15 октомври една от най-мащабните изложби на този художествен сезон. Това е експозицията „Един пояс, един път“ или новото значение на древния Път на коприната във връзките на Китай с останалите държави по света. Тя е създадена в сътрудничество с Музея на графиката – Гуанлан, който е истинска лаборатория и издигане на печатната графика, като квинтесенцията на китайската култура, на ново, по-значимо и съвременно ниво. Изложбата представя селекция от над 100 творби, създадени в базата Гуанлан, с автори от цял свят. Ще чуем след малко и българското присъствие в тази експозиция, но трябва да отделим името на един от художниците Велико Маринчевски, който има честа редовно да бъде канен и работи в тази графична база, дори като обучава и представя своето изкуство на по-млади и начинаещи художници. Експозицията проследява процесите и тенденциите в областта на съвременната графика и разнообразието на графични техники, всяка със своите особености. За откриването на изложбата „Един пояс, един път“ в столицата гостуваше голяма китайска делегация, сред които представители на Националната художествена академия и Музея на графиката – Гуанлан. за експозицията ще говори в следващите минути и д-р Боряна Вълчанова, куратор на изложбата.
От пролетта Драматично-кукленият театър "Иван Радоев" в Плевен ще има главен режисьор. Юрий Бутусов е едно от големите имена на европейския театър. Той е емблематичен режисьор с много награди. Напуснал е Русия преди няколко години, сега живее във Франция и поставя пиеси в цяла Европа. Тази година той е бил в Плевен на пилотното издание на..
В епизод 570 "Трамвай по желание" среща своята публика с ректора на НАТФИЗ Мирослав Дачев. Мирослав Дачев е професор по семиотика на изкуството в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Възпитаник е на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Доктор на филологическите науки от 1997 г. с тезата "Семиотика на цвета". Доцент от 1999 г. и професор по..
Алтернативното пространство ReBonkers във Варна е разположено на 200 кв. м, по-голямата част от което е под земята. Залата представлява тунел – истински ъндърграунд. Сцената за независимо изкуство спечели финансиране по програма "Посланическият фонд за културна презервация" на посолството на САЩ в България, което ще помогне за осъвременяване ѝ...
С впечатляваща изложба музеят "Дом на хумора и сатирата" в Габрово отбелязва 120-годишнината от рождението на художника Стоян Венев – един от класиците на българското изобразително изкуство. Експозицията включва над 200 живописни платна, карикатури, сатирични рисунки, етюди и акварели, както и прожекция на четири документални филма за личността..
"Цяло лято чаках участието си на Solar Summer. Това бяха най-добрите 6 часа в моя живот. Сега мога да умра като щастлив човек" , така сподели с хилядите си фенове в "Туитър" големият Фед ле Гранд своята изява в афиша на фестивала Solar Summer през 2013 година. Нидерландската мегазвезда показа, че няма предел на настроението, което не може да..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола,..
В рубриката "Културен отпечатък" на Рождественското издание на "Terra Култура" се върнахме назад във времето, за да си припомним как са отбелязвали Бъдни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg