Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Срещите на Виолета Цветкова "Насаме с незабравимите"

Снимка: ciela.bg

"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола, в който живеем", казва през 1993 година режисьорът Рангел Вълчанов. В етапа на живота, от който сме част в момента, е много хубаво да си припомняме думите, които наистина имат значение. Въобще е хубаво да помним незабравимите. Точно с тази цел – да помним, да уважаваме, да осмисляме, да ценим – журналистката Виолета Цветкова пише "Насаме с незабравимите". Книга с 45 разговора с някои от най-известните и обичани български актьори, писатели, кинаджии, художници и учени, които вече не са между нас, но следите им остават. Сред тях са Катя Паскалева, Георги Калоянчев, Тодор Колев, Стоянка Мутафова, Стефан Данаилов, Валери Петров, Леда Милева, Крикор Азарян, Иван Андонов, Коста Цонев, Димо от P.I.F. и други.

Без да имат претенцията за изчерпателни творчески портрети на личностите, за които разказват, текстовете в книгата са по-скоро моментни снимки на техния професионален, емоционален и обществено ангажиран поглед в даден период от живота им, често на фона на общо случващото се у нас и по света. С това някак се превръщат в пъстър и вълнуващ портрет на българското общество през последните 30 години. В това общество от спомени откриваме НЕсърдити старчета, НЕостарели любимци, НЕподражаеми дами, НЕзабравени вдъхновители, заради които можем да си кажем: "Искаме и ние като тях!".

Всички текстове, побрани в "Насаме с незабравимите", са се случили тъкмо така – насаме с Виолета Цветкова (на снимката в текста). Те са плод на дългогодишната ѝ работа като журналист – редактор, отговорен редактор и завеждащ отдел "Култура" във вестниците "Континент", "Новинар", "Труд" и в сп. "Паралели".

"Аз самата много се вълнувах през тези повече от 30 години, през които правех големите си интервюта" – казва авторката. – "И не знам, някак си приемаха ме, отваряха душите си. Много от тях ме канеха вкъщи, отваряха домовете си, отваряха архивите си. Ето сега си спомням, Тодор Динов - този легендарен режисьор аниматор, - той вече беше много възрастен, когато го помолих за интервю и той ме покани вкъщи и ми показа цялата си библиотека, рафтове с много книги, и ми каза: "Виолета, тук е целият ми архив, тук е целият ми живот!". И отваряше ли отваряше шкафове, показваше рисунки, сценарии, много неща. Ами как да не се вълнува човек?!"

Всяка една от тези 45 личности допуска Виолета Цветкова в личния си свят, а тя подхожда към отделния свят с отношение и уважение.

"Стоях пред тях, стараех се да съм на заден план, те да са на предна линия, да дам на тях думата, тях да покажа, да представя. Аз можех само да ги насочвам с въпросите си, да се опитвам да извадя от спомените им, от разсъжденията им неща, които вълнуват читателите, които вълнуват мен, които вълнуват всички у нас през тези дълги години на преход, и слава богу - те го правеха", обяснява Цветкова.

Защо журналистката често си припомня думите на художничката Магда Абазова, която всяка сутрин си казва: "Хайде, чакат те велики дела, а ти си губиш времето в сън!", и коя е Сълза Петканова, оказала толкова силно влияние върху авторката на "Насаме с незабравимите"?

Как всъщност Виолета Цветкова усеща, че настъпил моментът да се появи книгата ѝ с разговори портрети? Чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нежността и жестокостта на битието в галерия “Анел”

Изложбата "Нежността и жестокостта на битието", представена в музей-галерия "Анел" в столицата, отбелязва 50 години творческа дейност на двама изключителни български художници – Георги Данчев и Невена Луканова. Експозицията включва разнообразие от произведения, обединяващи скулптура, рисунки и колажи, които отразяват оригиналния творчески път на..

публикувано на 04.02.25 в 17:35

Театър 199 представя "Швейцария" от Джоана Мъри Смит

Премиерният спектакъл "Швейцария" от Джоана Мъри Смит ще се играе тази вечер на сцената на Театър 199. Началният час е 19:30, а пиесата се поставя за първи път в България. Режисьор е Владимир Люцканов, а преводът е на Златна Костова. Сюжетът ще пренесе зрителя из алпийските поляни на Швейцария, където главната героиня, известната писателка..

публикувано на 04.02.25 в 17:25

Първи поглед към 29-ия Международен София филм фест и българските филми

София филм фест е верен на традицията да бъдат представяни българските филми пред възможно най-широка и разнолика аудитория. Новият игрален филм „Залог“  на майстора на разказа Светослав Овчаров  е доказателство за непрестанния стремеж към истории, които подреждат важни елементи от пъзела на българската народопсихология. Той ще открие..

публикувано на 04.02.25 в 15:39

Театрална интерпретация на "Детска история" от Петер Хандке

"Детска история" е част от тетралогията "Бавно завръщане" на носителя на Нобелова награда за литература – Петер Хандке. В новелата авторът разказва десет години от живота на един мъж след раждането на неговото дете. Той отглежда сам своята дъщеря след раздялата с нейната майка. "Детска история" обаче е и история за самотата и отчуждението, за кризата..

публикувано на 04.02.25 в 15:06
Флоренс Форести

Флоранс Форести получава голямата награда "Огюст" за комедийно творчество

Флоранс Форести беше коронясана за комик на годината на първото издание на наградите хумористичните награди "Огюст" , предаде сайтът Франсинфо. Събитието, водено от комика Себастиен Туен, се състоя в комплекса "Новият век" в Лил в рамките на фестивала на комедията Lillarious, който продължава до 9 февруари . На церемонията бяха връчени седем..

публикувано на 04.02.25 в 14:30