Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археологът Калин Димитров за уникалния археологически проект Black Sea MAP

БНР Новини
Д-р Калин Димитров (вторият отдясно наляво) и ръководителите на проекта Вlack sea MAP проф. Джон Адамс, доц. д-р. Людмил Вагалински, изпълнителият директор на фондацията EEF Ед Паркър, при срещата им с кмета на Бургас Димитър Николов, министъра на културата Боил Банов и зам.-министър Амелия Гешева
Снимка: БГНЕС

Световни специалисти от различни области на науката оценяват мащабния научен проект Black Sea MAP като единствен по рода си. Както подсказва името, той е фокусиран върху изследване на промените в Черно море, включително промяната на морското равнище от края на последната ледникова епоха. Самото море също е своеобразен феномен: с падането на морското равнище по време на ледниковия максимум, то остава изолирано от Световния океан. Отново се свързва с него в последвалия период на затопляне на Земята, с покачването на морските води. Какво, обаче, е станало междувременно? Колко ниско са паднали водите на Черно море по време на последната ледникова епоха? Колко бързо са се вдигнали те вследствие на свързването с океана и какъв ефект са имали тези процеси върху човешките селища по крайбрежието по това време? Друга отличителна особеност, станала причина Черно море да се смята за една от най-добрите подводни лаборатории в целия свят, е удивителният пласт от аноксидни (безкислородни) води, в които артефактите се запазват по-добре, отколкото в която и да е друга среда. Какви тайни разбулва морското дъно пред екипа от световно известни учени, които участват в проекта за подводни проучвания Black Sea MAP? За какви неподозирани етапи от развитието на цивилизациите научаваме векове по-късно? Още при акостирането на кораба на бургаското пристанище, се свързваме с археолога Калин Димитров, директор на Центъра за подводна археология в Созопол и участник в международния научен екип, който разказа за тазгодишната експедиция.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антарктида – познатата и непозната: 3 епизод – Учените в действие

В третия епизод от поредицата ви разказваме за работата, която нашите учени извършват на ледения континент. В началото доц. Борислав Александров от УАСГ разказва как се подбират хората, които нееднократно е участвал в българските експедиции. Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод – Началото Антарктида – познатата и..

публикувано на 03.09.24 в 14:35
Северен елен

Как спят животните?

Науката не спи, но животните спят по най-причудливи начини. Да си припомним Спящата катерица от "Алиса в страната на чудесата", която не може да реши дали спи, когато диша, или диша, когато спи. Оказва се, че и извън разюзданото въображение на Луис Карол съществуват някои доста чудати животни.   Никола Кереков разказва във "Време за наука" за..

публикувано на 03.09.24 в 13:03

Пепеляшка и изборът на лична парола

Във времето приказките са се доказали като най-надежден и интригуващ начин за предаване на послания през поколенията. Още от най-ранна възраст те ни запознават с различни поведенчески модели, решения и житейски ходове. Къде е общият знаменател между киберсигурността и вълшебните приказки и какво може да ни каже историята на Пепеляшка за..

публикувано на 03.09.24 в 11:29

България е на първо място на олимпиадите по биология

"Повече от 10 години имам честта и удоволствието да се срещам с младите умове на България. Оказва се, че в малка България има много любознателни младежи, които от най-ранна възраст проявяват чисто детско любопитство. Често съм си говорила с нашите олимпийци, че тази любов към природата, биологията и другите науки се заражда от невръстна възраст...

публикувано на 02.09.24 в 09:48
Кварталът Ла Бока

В квартала Ла Бока на Буенос Айрес от всеки балкон маха Марадона

В "Покана за пътуване" излъчихме като сериал разказите на художничката Петя Илиева за петседмичното ѝ пътуване из Куба, Бразилия и Аржентина. Неусетно стигнахме до Игуасу – водопадите, поделени между три държави Бразилия, Аржентина и Парагвай. Разказът ѝ започва от град Фос до Игуасу. Художничката Петя Илиева в имението на Фидел Кастро..

публикувано на 01.09.24 в 12:10