Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преди точно 27 години Германия стана единна държава

Снимка: архив
На 3 октомври 1990 година бе подписан Договорът за обединението на Германия т. е. Германската демократична република и Федерална република Германия стават една обединена държава. Една година след рухването на Берлинската стена и фактическото отваряне на границите между двете страни, подписването става възможно, след съгласието на четирите държави, окупирали Германия в края на Втората световна война - тогавашният Съветски съюз, Съединените щати, Великобритания и Франция. Историческият документ днес е известен под името „договор 2 +4”.
Това са сухите данни отпреди 27 години - зад тях стоят надеждите и мечтите не само на германците, но и на всички държави и народи от Източна Европа, всяка от които пое своя път на развитие - но… едва след рухването на символа на разделена Европа - Берлинската стена в късната есен на 1989 година.
През 90-а година малко хора, дори и тези, които всеки ден се интересуваха какво става и извън техните страни и техните проблеми - малко хора обърнаха внимание една кратка церемония и официозното подписване на един договор. Реално - германците, по информациите от медиите по онова време, вече търсеха близки и роднини от двете страни на досегашната граница, и си чертаеха своето бъдеще. Бъдещето си чертаеха и всички останали от Източна, да даже и от Западна Европа.
А договорът беше много важен за бъдещето на Европа, и дори и не само за Европа, защото беше първият обединителен юридически акт и благодарение на него стана възможно и постепенното по-нататъшно обединение на страните от Стария континент.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възпитаване на гражданска отговорност чрез училищни бюджети

В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..

обновено на 18.12.24 в 10:41

Имигрантът Бисрат Можо: За живота в България и (не)толерантността

Насочваме внимание към живота на мигрантите в България в Международния ден на мигрантите. В "Нашият ден" чуваме гласа на Бисрат Можо , имигрант от етиопски произход, с когото говорим за чувството на безопасност, за толерантността и дискриминацията в обществото ни. Бисрат живее нормално, общува с образовани и добронамерени хора и..

публикувано на 18.12.24 в 09:15

Проблемите на средното образование през очите на един родител

Д-р Лъчезар Томов , преподавател по информатика, информационни технологии и история на науката в Нов български университет, човек с дългогодишен опит като учител в българското средно училище и баща на 16-годишната Ема, разказва в "Нашият ден" за проблемите на средното ни образование , пречупени през случки от битието му на родител. Защо..

публикувано на 18.12.24 в 09:02
Боряна Ангелова-Игова

Оптимизъм и интеграция: Как спортът приобщава?

В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..

обновено на 17.12.24 в 14:44

Климат, деца и права: Международен проект обединява усилия за устойчиво бъдеще

Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..

обновено на 17.12.24 в 14:00