Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Между 5 000 и 6 000 деца извършват престъпления годишно

Детското правосъдие се нуждае от спешна реформа

БНР Новини
Любен Георгиев, Диляна Славкова и Анелия Торошанова (отляво надясно).
Снимка: Емил Николов

Децата в конфликт със закона попадат в обсега на системите на наказателното правосъдие и борба с противообществените прояви. Сегашната законодателна рамка не отговаря на международните стандарти, установени от органи на ООН, Съвета на Европа и Европейския съюз. Производствата, в които попадат деца в конфликт със закона често завършват с най-тежката мярка за лишаване от свобода. Дългогодишният престой в затворена институция не подкрепя, а изолира и изостря вече съществуващите проблеми. През 2014 г. над 2000 деца в България са преминали през затворени институции - арести, поправителни домове, полицейски и гранични управления, интернати, домове за временно настаняване на малолетни и непълнолетни. Над 10 000 деца са засегнати от действащия остарял морално и като подход 60-годишен Закон за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните.
Чуйте повече по темата от разговора с Диляна Славкова, програмен координатор „Правосъдие” и „Насилие” в Национална мрежа за децата и Любен Георгиев, председател на Сдружение „Ре акт”. Чуйте звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Връчиха Годишните награди за образование по икономика в средните училища

На 20 февруари 2025 г. във Висшето училище по финанси и застраховане (ВУЗФ) се проведе тържествената церемония по връчването на Годишните награди за образование по икономика в средните училища за 2024 г. Събитието, което се организира за втора поредна година, има за цел да отличи и признае успехите на ученици, учители и директори, доказали своите..

публикувано на 25.02.25 в 11:22

Финансовата грамотност – ключово умение за бъдещето

В днешния свят финансовата грамотност е съществено умение, което трябва да бъде интегрирано в образованието. В рубриката "Темата на деня" експерти обсъдиха как личните финанси могат да станат част от знанията, които българските ученици получават в училище, и как представители на бизнеса могат да допринесат с личния си опит. Гости в ефира на "Нашият..

обновено на 25.02.25 в 11:17

Баба Хаджийка дава името на русенското село Бабово

Легендата разказва, че старовремската софра и рецептите, съхранени в семействата и родовете на русенското село Бабово, са завещани от баба Ханджийка. Селото е на 1 км от главния път между Русе и Силистра и от древни времена там имало ханче, което се стопанисвало от баба Ханджийка. Тя се прочула с вкусните гозби и гостоприемство. След време..

публикувано на 25.02.25 в 10:12
Виенски бал 2025 в София

Проф. Румен и Мария Нейкови: Всичко е валс

Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..

публикувано на 24.02.25 в 16:41

Импулсът в мен: Вреден ли е смартфонът

Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..

публикувано на 24.02.25 в 15:26