Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николай Добрев - нестандартният политик

Снимка: Ани Петрова, БНР
На 19 октомври бе отбелязана 70-ата годишнина от рождението на спорния за много българи политик - покойният Николай Добрев, член на Висшия съвет на БСП, министър на вътрешните работи в правителството на Жан Виденов и номиниран за министър-председател в началото на 1997 година.  
Роден е на днешния ден през 1947 година в град Гоце Делчев (тогава Неврокоп), завършил геофизика във Висшия минно-геоложки институт в София и инженер-геолог по професия, но през цялото време се занимава и с политическа дейност като активист на БКП и след това БСП.
Хората обаче ще запомнят Николай Добрев като човекът с особено важна роля в по време на политическата и икономическата криза от края на 1996 и началото на 1997 година, когато в София и в големите градове хората протестираха почти всеки ден.
Тогава - в началото на 1997 година Николай Добрев беше номиниран за премиер на второ правителство на управляващата коалиция БСП и коалиция и официално получи мандат за съставяне на кабинет. След неколкодневни тежки преговори с опозицията, Добрев и тогавашният лидер на социалистите Георги Първанов заедно върнаха мандата на президента Петър Стоянов - това стана на 4 февруари и с това се прекратиха масовите протести срещу управлението на БСП из цялата страна.
Това, което беляза политическата кариера на Николай Добрев тогава - връщането на мандата за съставяне на правителство - със сигурност е било най-трудното решение за този и без това нестандартен политик. Това се сметна за недопустима слабост от страна на много социалисти, но за онзи политически момент, то бе единствено възможното… макар Добрев да си спечели много врагове сред колегите си - социалисти.
Години наред политически наблюдатели чертаеха теоретично какво би се случило, ако Добрев не беше се решил на тази постъпка, но това са само фантазии.
Николай Добрев със сигурност щеше много да критикува и правителството на ОДС, но коварната болест вече беше налице. Ракът го отне от живота през 1999 година - беше само на 52 години.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възпитаване на гражданска отговорност чрез училищни бюджети

В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..

обновено на 18.12.24 в 10:41

Имигрантът Бисрат Можо: За живота в България и (не)толерантността

Насочваме внимание към живота на мигрантите в България в Международния ден на мигрантите. В "Нашият ден" чуваме гласа на Бисрат Можо , имигрант от етиопски произход, с когото говорим за чувството на безопасност, за толерантността и дискриминацията в обществото ни. Бисрат живее нормално, общува с образовани и добронамерени хора и..

публикувано на 18.12.24 в 09:15

Проблемите на средното образование през очите на един родител

Д-р Лъчезар Томов , преподавател по информатика, информационни технологии и история на науката в Нов български университет, човек с дългогодишен опит като учител в българското средно училище и баща на 16-годишната Ема, разказва в "Нашият ден" за проблемите на средното ни образование , пречупени през случки от битието му на родител. Защо..

публикувано на 18.12.24 в 09:02
Боряна Ангелова-Игова

Оптимизъм и интеграция: Как спортът приобщава?

В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..

обновено на 17.12.24 в 14:44

Климат, деца и права: Международен проект обединява усилия за устойчиво бъдеще

Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..

обновено на 17.12.24 в 14:00