Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отново отвориха музея на Пейо Яворов в София

Снимка: архив
На 19 октомври обновената къща-музей „Пейо Яворов” на ул. „Раковски” в София прие първите си посетители след сериозен ремонт и същинско реновиране на стени, стълби и мебели. 

Тази къща е последният пристан на поета Яворов и съпругата му Лора Каравелова от периода 1912-13 година. Едни я определят като най-щастливата година, други – като най-трагичната заради нощта, в която Лора се прострелва, а Яворов я последва, но неуспешно. Както казват литературните критици – богата година, наситена с емоции – лични и обществени. В тази къща са писани някои от драмите на Яворов, а също така е било замислено и появяването на ново литературно списание.

Най-сетне ремонтирането на къщата на ул. „Раковска” стана възможно, най-вече с усилията на хората от Националния литературен музей. Още през 1993 година къщата бе реституирана и оттогава тръгнаха юридическите проблеми около нея. През цялото това време тя не се поддържаше добре, а музейната атмосфера вътре беше доста тягостна. Още стои надписът в градината ,че влизането в сградата е опасно.
Сагата със собствеността и поддръжката на къща-музей „Яворов” в София още не е приключила, но вече е на път да приключи щастливо, смята уредникът на музея Иво Милтенов. Според него всички, като общество, имаме известна вина за запустяването на къщата, защото всеки, като гражданин, трябва да пази историческата памет на големите българи с велики постижения.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възпитаване на гражданска отговорност чрез училищни бюджети

В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..

обновено на 18.12.24 в 10:41

Имигрантът Бисрат Можо: За живота в България и (не)толерантността

Насочваме внимание към живота на мигрантите в България в Международния ден на мигрантите. В "Нашият ден" чуваме гласа на Бисрат Можо , имигрант от етиопски произход, с когото говорим за чувството на безопасност, за толерантността и дискриминацията в обществото ни. Бисрат живее нормално, общува с образовани и добронамерени хора и..

публикувано на 18.12.24 в 09:15

Проблемите на средното образование през очите на един родител

Д-р Лъчезар Томов , преподавател по информатика, информационни технологии и история на науката в Нов български университет, човек с дългогодишен опит като учител в българското средно училище и баща на 16-годишната Ема, разказва в "Нашият ден" за проблемите на средното ни образование , пречупени през случки от битието му на родител. Защо..

публикувано на 18.12.24 в 09:02
Боряна Ангелова-Игова

Оптимизъм и интеграция: Как спортът приобщава?

В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..

обновено на 17.12.24 в 14:44

Климат, деца и права: Международен проект обединява усилия за устойчиво бъдеще

Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..

обновено на 17.12.24 в 14:00