Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приказка за дървото

Разказва я самоукият майстор Николай Ангелов

БНР Новини
Николай Ангелов.
Снимка: Грациела Ингелска
Майсторът Николай Николай Ангелов - героят в рубриката „Човекът” на предаването „Нашият ден” е един електротехник по професия, но отдавна не се занимава с това. Той не е  художник, не е скулптор, не е дърворезбар и изобщо не знае с какъв занаят се занимава. Просто взима парче дърво, обикновено изхвърлено от морето, дърво, което иначе не служи за нищо - сам си го вижда като змия, риба, котка и си го прави на нещо. И после го довършва с лакове, бои и малко фантазия, и това нещо става на поднос, лампа, купичка и други предмети.
Николай е доста нестандартен човек с доста нестандартен като начин на мислене най-вече не може сам (макар и да се е опитвал) да влезе в рамките на творците, художниците, майсторите на художествени занаяти, той дори не знае наименованията на всички дървета, които използва, просто защото ги намира къде ли не, захвърлени, полуизгнили, които ние, всички останали просто ще подритнем по пътя си.
Част от произведенията на Николай Ангелов. Снимка: Грациела Ингелска
Майсторът се занимава с този занаят сериозно вече от 15 години - дали успява да се изхрани с него, отговорът беше „да” - отгледал е и двете си деца, и се гордее, че дъщеря му вече е художничка.
Колкото до бизнеса… Николай смята, че всеки занаят може да изхрани едно семейство. На мен ми е лесно, аз нямам големи претенции за живота си, не ми трябват прекалено много пари, нито огромни къщи, а материала за работа - той ми е безплатен, намирам си го покрай морето.
Последното, което прави Николай е да успее да раздвижи бизнеса с битови дървени предмети в София без обаче да изоставя това, което има в Балчик, защото там покрай морето намира основния си материал за работа.
А освен разширяването на този вид свой бизнес - какво още смята да прави Николай - ами на практика нищо… желанието му е само да се занимава с това, което единствено му харесва, а какъв майстор е - сам не знае. Един друг майстор - от Троян се сетил, че преди столетия овчарите в Троянския край си дялкали сами копанки, купички и други неща, и на тях им казвали копаничари. Изкуството на Николай приличало по него на старите предмети на копаничарите.
Кой знае - може би Николай без да иска е станал родоначалник на някакъв нов вид художествен занаят - да речем „копаничар” и това след време ще бъде много модерно.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Националното външно оценяване след VII клас – време за промяна?

В "Нашият ден" посвещаваме време на една болезнена за цялото общество тема – моделът на Национално външно оценяване (НВО) след VII клас.   Гост в предаването е Ирина Манушева , един от инициаторите на петицията , подкрепена от образователни експерти, учители, директори, ученици, родители и граждани, за нужда от нов формат за оценяване в края на..

публикувано на 07.11.24 в 11:00

Как Столична библиотека обединява творци и публика – поглед от Петър Чухов

В рубриката "Темите на деня" гост беше Петър Чухов – изтъкнат поет, писател и музикант, който сподели своите виждания за изкуството и важността на културните инициативи в съвременния живот. Чухов говори повече за своята работа в Столична библиотека, която е място на непрекъсната културна активност и център за литературни събития. Петър Чухов –..

публикувано на 07.11.24 в 10:54

Многоликият свят на българската литература: Проф. Стойчева-Андерсон за наградите "Перото"

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден"  специален гост беше проф. Светлана Стойчева-Андерсон, преподавател в НАТФИЗ и член на журито на 10-ите литературни награди "Перото". В разговора тя сподели интересни наблюдения и коментари за съвременната българска литература. Проф. Стойчева започна разговора, като подчерта важността на..

обновено на 07.11.24 в 10:52

Изложбата "Български продуктов дизайн: мебели" събра над 100 гости в галерия "Сан Стефано"

Впечатляващо събитие за любителите на дизайна се проведе в галерия "Сан Стефано", разположена в комплекс "Сан Стефано Плаза". Откриването на изложбата "Български продуктов дизайн: мебели" привлече повече от 100 посетители, сред които дизайнери, архитекти, мебелни производители, журналисти и гости . Събитието е организирано от списание MD,..

обновено на 07.11.24 в 09:38

Поколението Z цени семейството си и не иска да емигрира

"Млада България" е проект на "Булевард България", в който заедно със социолозите от агенция "Насока" и различни експерти се изследват нагласите на поколението Z или съвременните млади хора в страната. Две представителни социологически проучвания обхващат широк спектър от теми– от страховете и мечтите, до ежедневните занимания и визията за развитие на..

публикувано на 06.11.24 в 13:25