В новия проект за закон за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (предложението на Министерски съвет) е разширен кръгът на лицата, заемащи висши публични длъжности, и съответно са задължени да подават декларации за имуществено състояние. Новодобавени към списъка са общинските съветници главните архитекти на общините, ректорите на държавните висши училища, управителите и изпълнителните директори на лечебни заведения за болнична помощ, които се финансират от бюджета на НЗОК, членовете на управителните съвети на държавните предприятия по Закона за горите, Дирекцията на национален строителен надзор, Държавен фонд „Земеделие” и др. това каза днес в „Законът и Темида” Борис Ячев, председател на Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика в 44 Народно събрание. Разширява се и кръга на обстоятелствата, подлежащи на деклариране - чуждо недвижимо имущество и чужди превозни средства, на стойност над 10 000 лв., които лицето ползва трайно (повече от 3 месеца в рамките на една година), обучения платени със средства на лицето, ако еднократната им стойност надхвърля 1000 лв. На деклариране подлежи и имуществото и доходите и на лицето, с което задълженият е във фактическо съжителство.
Борис Ячев уточни също така, че с новия закон се създава орган за противодействие на корупцията с наименование „Комисия за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество“, която е независим специализиран постоянно действащ държавен орган за осъществяване на политиката по противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество. Тя не е разследващ орган, т.е. няма правомощия да задържа лица, да повдига обвинения и всички останали действия по разследване на престъпления предвидени в НПК.
Чуйте интервюто с Борис Ячев в звуковия файл.
Легендата разказва, че старовремската софра и рецептите, съхранени в семействата и родовете на русенското село Бабово, са завещани от баба Ханджийка. Селото е на 1 км от главния път между Русе и Силистра и от древни времена там имало ханче, което се стопанисвало от баба Ханджийка. Тя се прочула с вкусните гозби и гостоприемство. След време..
Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..
Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..
Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..
В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на..
Кои са митовете за страшния интернет? Каква е представата на родителя за неговото дете в социалните мрежи? Къде е то – в страшната гора, в която са..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg