В здравеопазването у нас отдавна няма новини. Защото бити лекари, протестиращи медици и фалиращи болници има всеки ден. От което в края на краищата страдат пациентите. Т.е. всички ние. От друга страна здравеопазващите ни точат касата с ненужни манипулации и операции, повечко от необходимите и като цена и като количество лекарства, откровено надписване на болнични престои, налагани избори на екип и т.н. Така се създаде и болничната аристокрация от много богати лекари, основно хирурзи и още по-голям пролетариат от обикновени медици. От което страдаме пак всички ние.
В този, като че ли контролиран в нечия полза хаос особено място има и министерството с непрекъснатото си желание да доказва нормативна значимост, активност и необходимост. Миналата седмица съдът отмени националната здравна карта на предишния министър. Утвърдена от Министерски съвет на същите управляващи. Преди това беше отменена и наредба за критериите и реда на избор на лечебните заведения, с които Здравната каса сключва договори. И тук усвояването на средства се превръща във ведомствено национален спорт. Не качество, не резултати, не дори нещо като хуманизъм. Просто усвояване на средства, събирани принудително като здравни вноски от всички работещи. И издържащи тези, които не искат да работят. Не говоря за деца, учещи се и пенсионери.
Според днешни данни, здравноосигурените доплащат практически повече от половината от лечението си. Всеки от нас знае как.
Едно от най-дългите неща в прехода е здравната реформа. Явно е орисана да е безкрайна. Защото там има реални пари, реално не контролирани от чуждоземни одити и в трогателно парламентарно съгласие.
Няма начин да няма начин. Например - закриване на болничните заведения за управляващите. Къде в онзи свят, към който мислим че пътуваме, има правителствени болници? И още един плах пример - със Здравната каса да работят само държавните или и общинските болници. При строга отчетност на целесъобразност. И без негласно или направи шумно налагани пари под масата. Който иска нещо повече от утвърдените стандарти за лечение - да плаща на други места. У нас болници да искаш.
Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..
Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..
Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..
В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg