Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Здраве до оздравяване

Снимка: Архив

В здравеопазването у нас отдавна няма новини. Защото бити лекари, протестиращи медици и фалиращи болници има всеки ден. От което в края на краищата страдат пациентите. Т.е. всички ние. От друга страна здравеопазващите ни точат касата с ненужни манипулации и операции, повечко от необходимите и като цена и като количество лекарства, откровено надписване на болнични престои, налагани избори на екип и т.н. Така се създаде и болничната аристокрация от много богати лекари, основно хирурзи и още по-голям пролетариат от обикновени медици. От което страдаме пак всички ние.
В този, като че ли контролиран в нечия полза хаос особено място има и министерството с непрекъснатото си желание да доказва нормативна значимост, активност и необходимост. Миналата седмица съдът отмени националната здравна карта на предишния министър. Утвърдена от Министерски съвет на същите управляващи. Преди това беше отменена и наредба за критериите и реда на избор на лечебните заведения, с които Здравната каса сключва договори. И тук усвояването на средства се превръща във ведомствено национален спорт. Не качество, не резултати, не дори нещо като хуманизъм. Просто усвояване на средства, събирани принудително като здравни вноски от всички работещи. И издържащи тези, които не искат да работят. Не говоря за деца, учещи се и пенсионери.
Според днешни данни, здравноосигурените доплащат практически повече от половината от лечението си. Всеки от нас знае как.
Едно от най-дългите неща в прехода е здравната реформа. Явно е орисана да е безкрайна. Защото там има реални пари, реално не контролирани от чуждоземни одити и в трогателно парламентарно съгласие.
Няма начин да няма начин. Например - закриване на болничните заведения за управляващите. Къде в онзи свят, към който мислим че пътуваме, има правителствени болници? И още един плах пример - със Здравната каса да работят само държавните или и общинските болници. При строга отчетност на целесъобразност. И без негласно или направи шумно налагани пари под масата. Който иска нещо повече от утвърдените стандарти за лечение - да плаща на други места. У нас болници да искаш.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мрежи за фронта и вино за мира: Българските общности в Одеска област

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" продължаваме с разказите на хората от Украйна в третата година от войната. Доротея Николова от Радио Варна разказва за плетенето на маскировъчни мрежи и богатите села в Одеска област. В Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и..

обновено на 07.08.24 в 11:20

София и бъдещето на Боянското блато: Път към екологичен парк

Боянското блато продължава да пази много от своите уникални характеристики, въпреки че през годините е било подложено на множество предизвикателства. Александър Колев, председател на сдружение "Защита на Боянското блато", разказва за тези предизвикателства и ангажимента на институциите към територията. През 2022 година, територията на Боянското..

обновено на 07.08.24 в 10:10

Парадоксът на модерния фитнес, или къде грешим?

Живеем във време, в което почти всички носим на китките си часовници, които измерват крачките ни, сърдечния ритъм, мускулните съкращения и улавят и най-дребната физическа активност. Посещаваме гимнастически и фитнес салони, тренираме с треньори, съветваме се с признати и непризнати от науката експерти. В същото време се задъхваме от относително..

публикувано на 06.08.24 в 12:52

Уелнес индустрията под микроскоп: Какво наистина укрепва имунитета ни?

На днешния 6 август говорим за митовете около имуностимулантите в ефира на предаването "Време за наука". Има ли начини чрез различни хранителни добавки да засилим имунитета си, или е най-добре да не пречим на тялото си да ни пази от самите нас? Кои от носещите стълбове на могъщата уелнес индустрия лежат върху научни основи и кои върху митове и..

обновено на 06.08.24 в 12:22
Палми Ранчев

Парижката олимпиада през погледа на Палми Ранчев: Изкуство, политика и спорт

В ефира на "Нашият ден" Палми Ранчев, български поет, белетрист, сценарист, състезател и треньор по бокс, коментира олимпиадата в Париж. Той сподели, че може би от дете следи олимпиадите и смята, че тази в Париж е невероятна. Според него, всяка следваща олимпиада показва човека и хората в по-добра светлина . Откриването бе свързано с..

публикувано на 06.08.24 в 11:41