Един от водещите приоритети на Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД) е утвърждаване на българския модел за детско участие в национален и международен план. ДАЗД чрез работата си подкрепя и насърчава членовете на Съвета на децата да изказват своите мнения по всички въпроси. Важно е мнението на децата да бъде вземано под внимание в процеса на разработване на стратегически и законодателни документи в унисон с европейската практика и документите на ООН и Съвета на Европа. Мнението на младите хора се взима при създаването и реализирането на стратегии, политики и програми за закрилата и развитието на децата, при обсъждането на предложения до държавните институции и местните власти за развитието на образованието, детското здравеопазване, културните интереси и свободното време на децата, при популяризиране правата на децата, при осъществяването на идеи и проекти, насочени към повишаване благосъстоянието на децата.
През следващата седмица България ще бъде домакин на 17 семинар на АСЕФ – фондация „Азия –Европа“ на тема „Правата на човека и децата“. Фондация „Азия-Европа“ (АСЕФ) е създадена през 1997 г. от държавите-членки на АСЕМ и е организация, която включва 53 европейски и азиатски държави. Секретариатът на фондация „Азия – Европа“ се намира в Сингапур. Дейностите и проектите на АСЕФ са в сферите на културата, икономиката, образованието, управлението, здравеопазването и устойчивото развитие. Тази година се отбелязва 20-годишнина от създаването на фондация „Азия – Европа“.
Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..
Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..
Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..
В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на..
Кои са митовете за страшния интернет? Каква е представата на родителя за неговото дете в социалните мрежи? Къде е то – в страшната гора, в която са..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg