Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ЕС губи една пета от фирмените данъци заради прилагане на различни схеми за укриване на приходи

ЕС губи около 60 милиарда евро годишно от укриване на данъци. До този извод стига проучване, проведено след публикуваното вчера журналистическо разследване „Парадайз пейпърс“. И макар разследването да не е първото, конкретни мерки срещу офшорното укриване на доходи и данъци от физически лица и компании в ЕС липсват.

Редица евродепутати от Зелените и от Левицата критикуват ЕС, че продължава да неглижира данъчните оазиси на своя територия. Някои от разкритите схеми де факто са легални, но неморални, твърди Фабио Де Маси от Левицата.

След разкритията за възможностите, които дава люксембургската данъчна система, и практиките на адвокатската кантора Мосак Фонсека в Панама ЕП създаде две анкетни комисии. Докладът на комисията по „Панамските досиета“ от миналата година трябва да бъде публикуван до края на годината, но вече е ясно, че в него се отправя критика към страни от евросъюза, които не преследват укриването на данъци. Обяснението е, че липсва политическа воля. Във все повече страни се чуват вече искания за назначаването на постоянна комисия за разследване на данъчни спекулации по пример на американския Конгрес.

Полша настоява европейските институции да се заемат с въпроса. Плащането на данъци не може да бъде задължение, което най-богатите световни корпорации могат да не спазват, коментира полският вицепремиер и министър на развитието и финансите Матеуш Моравецки. Друго искане на отделни европейски политици е съставянето на черен списък със страните, които заради данъчната си политика се считат за данъчен оазис. Срещу това се обявява председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, който иска да избегне изричното споменаване на страни, като Малта, Великобритания или Холандия.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.