Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Маги Гигова храни слончета, Енчо Керязов прави стойка на Ниагара, Стилиян Иванов снима танцуващи дервиши в „Покана за пътуване”

БНР Новини
6
Етюди от село Свежен.
Снимка: Николай Генов

В „Покана за пътуване” водещата Магдалена Гигова с помощта на своите гости повежда слушателите най-напред към село Свежен. Сгушено в диплите на Сърнена Средна гора, то е основано през 14-и век от боляри на цар Иван Шишман, избягали от Търново. Журналистката и пътешественичка Румяна Николова, чийто род произхожда от Свежен, разказва за архитектурно-етнографския резерват, съхранил близо 100 къщи в автентичния им вид, за църквата и типичните местни гозби.

Най-добрият български артист на манежа - Енчо Керязов споделя как бил заобиколен от полиция, щом направил стойка на една ръка на парапета над Ниагарския водопад. Служителите на закона, обаче проявили разбиране, щом осъзнали, че е професионалист и няма опасност за живота му. Енчо неизменно получава покана от Шварценегер за участие в неговия „Арнолд фестивал”, но е успял да участва само веднъж, поради ангажиментите си по света. „Терминаторът” му заявил, че за всичките години никога не е виждал цялата публика на крака в „Мемориал аудиториум”, освен при изпълнението на българина на 20 м от земята. Керязов пък му подарява копие от златната маска на тракийския владетел Терес, придружено със сертификат от Националния исторически музей и с думите „На една легенда може да бъде поднесена само легенда”.

Акробатът е носител на Сребърен клоун от цирковия фестивал в Монте Карло - еквивалент на „Оскар” за манежа.

Светослав Марков и Теодор Борисов и тяхната рубрика „50 места от българската история отвъд България” отвеждат слушателите в италианското градче Брунате, където е приключил жизнения си път Пенчо Славейков. Авторът на „Кървава песен” е единственият българин предложен за Нобелова награда за литература, но от… шведския си преводач Алфред Йенсен. За жалост, Славейков предава Богу дух, а тя не се присъжда на покойници.

Най-добрият начин да опознаеш Шри Ланка е от стъпалото на влака. Тази тайна доверява на Магдалена Гигова учител по география в бившия остров Цейлон. С чувство за хумор и с характерната за нея образност водещата на „Покана за пътуване” раздипля спомена от пътуването си до сиропиталище за слонове в Шри Ланка и приключението „да се чувстваш като веяна скумрия” на вратата на вагона. В Пиннавала тя научава, че президентът на азиатската страна показва уважението си към други държавни глави като им…подарява слонове. Маги е галила, яздила, угощавала с плодове и хранила с биберон симпатичните гиганти, но най-вълнуваща според нея е колективната слонска баня.

Участието на последния гост - режисьора Стилиян Иванов е само „разядка” за следващото издание на „Покана за пътуване”. Той започва разказа си за танцуващите дервиши в турския град Коня, за суфизма и чувствата между Джеляледин Руми и Шамс Тебризи, описани от Елиф Шафак в бестселъра й „Любов”.

За още приключение и пътеписи следете страницата на предаването във Фейсбук - Покана за пътуване




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49

18.XI.1989: Първа глътка свобода

На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..

публикувано на 21.11.24 в 12:25
Д-р Наталия Темелкова

Сладостта понякога горчи...

Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..

публикувано на 18.11.24 в 16:35